
„Spectrum” nesekmė – praėjus mažiau nei 30 sekundžių po starto, startūnas prarado padėties kontrolę ir nukrito šalia paleidimo aikštelės. Apie bendrovę ir jos kūriamą startūną esame rašę tekstuose: „Andoja ir Isar Aerospace sutartis„, „Spectrum – naujas startūnas” ir „Europos startūnų kūrimas„. 2018 m. Vokietijoje, Gilching mieste, Daniel Metzler įkūrė „Isar Aerospace Technologies”. Joje dirba ~ 100 žmonių. Planai buvo labai ambicingi: 2021 m. paleisti startūną „Spectrum”, į orbitą iškeliantį 1000-700 kg krovinį.
Bendrovės „Isar Aerospace“ startūno lėkio momentas. Iš Isar Aerospace NASASpaceFlight.com transliacijos internetu įrašo
Pirmasis bendrovės „Isar Aerospace“ startūno „Spectrum“ paleidimas kovo 30 d. nepavyko. Praėjus kelioms sekundėms po pakilimo transporto priemonė prarado padėties kontrolę ir nukrito atgal į Žemę. Benrovė vis tiek paleidimą paskelbė sėkmingu bandomuoju skrydžiu.
Startūnas „Spectrum“ 6.30 val. ryte pakilo iš Andojos kosmodromo Norvegijos šiaurėje ir buvo pirmas Europos privačios bendrovės bandymas pasiekti orbitą. Dėl prastų oro sąlygų paleidimas buvo atidėtas daugiau nei savaitei. Kovo 17 d. bendrovė iš Norvegijos reguliavimo institucijų gavo licenciją, kurioje nustatytas paleidimo laikotarpis – nuo kovo 20 d. iki kovo 31 d.
Deja, „Spectrum” orbitos nepasiekė
Startūnas gražiai pakilo į giedrą dangų, tačiau praėjus maždaug 18 sekundžių po starto kilo nesklandumai. Dar po kelių sekundžių startūnas visiškai pasviro ir pradėjo leistis žemyn, o netrukus, 30 s po starto, atsitrenkė į paviršių netoli aikštelės ir sprogo.
Praėjus maždaug keturioms valandoms po pakilimo, bendrovės vadovai per pokalbį su žurnalistais teigė, kad praėjus T+30 sekundžių po pakilimo suveikė skrydžio nutraukimo sistema, išjungianti varytuvus. „Misijų ir paleidimo operacijų viceprezidentas Alexandre Dalloneau: „Startūnas „aerodinaminėje, stabilioje fazėje“ nukrito į suplanuotą zoną vandenyse netoli aikštelės”.
„Isar Aerospace” vykdomasis direktorius Daniel Metzler: „Aikštelė atrodo sveika, o tai yra gerai“.
Pareigūnai atsisakė spėlioti, dėl ko startūnas prarado kontrolę. D. Metzler: „Mes matėme, kad jis krenta, taigi buvo tam tikras kontrolės praradimas. Praeis bent kelios dienos, kol bendrovė galės peržiūrėti duomenis, kad gautų įžvalgų apie galimą priežastį”. Avarijos tyrime kartu su „Isar Aerospace” dalyvaus Andojos kosmodromo ir Norvegijos reguliavimo institucijų atstovai.
Spectrum galimybės
„Isar Aerospace“ projektuojamas dvipakopis startūnas „Spectrum” orbiton kels satų žvaigždynus. Išlėkdinamo į 400-1200 km (žema orbita aplink Žemę – LEO) sato masė sieks 1000 kg. Į Saulės sinhroninę (SSO) orbitą 27 m aukščio ir 2 m diametro startūnas turėtų iškelti 700 kg satą. Startūnas turės du skirtingus aerodinaminius gaubtus skirtingiems satams, o antroji pakopa satus iškels iškart į reikiamą orbitą. Devyni pirmosios pakopos varytuvai Aquila SL ir vienas antrosios pakopos varytuvas Aquila VAC bus spausdinami 3D būdu. Varytuvai nadoja skysto deguonies ir skysto propano kuro komponentus. Ketinama per metus pasiekti 20 startų.