„Fram2″ misija prasidėjo

Fram2 misija virselis

„Fram2″ misija, privati astronautų misija, prasidėjo

Kovo 31 d. „SpaceX“ paleido erdvėlaivį „Crew Dragon“. Anokia naujiena būtų, tačiau „Fram2″ misija yra privati ir pirmoji, kurios skrydžio trajektorija drieksis virš ašigalių. Privačios misijos į kosmosą prasidėjo „Axiom-1″ startu 2022 m. balandyje.

Iš Kenedžio kosmoso centro 21.47 val. rytų kryptimi pakilo pakilo „Falcon 9“ su erdvėlaiviu „Crew Dragon Resilience“, atsiskyrusiu nuo „Falcon 9“ viršutinės pakopos maždaug po 10 minučių. „Falcon 9“ pirmoji pakopa nusileido ant Atlanto vandenyne plūduruojančio bepiločio laivo „A Shortfall of Gravitas”.

„Resilience“ vykdo misiją „Fram2″ – šeštąjį ne NASA inicijuotą skrydį ir pirmąjį poliarine orbita. Žemos Žemės orbitos trajektorijos polinkio kampas su ekvatoriumi yra 900. Anksčiau didžiausias skrydžio su įgula trajektorijos polinkis buvo 650 ankstyvųjų sovietinių „Vostok“ misijų metu.

Komanda

Tai pirmasis skrydis į kosmosą misijos vadui Chun Wang, erdvėlaivio vadui Jannicke Mikkelsen, erdvėlaivio pilotei Rabea Rogge, misijos specialistui ir medicinos pareigūnui Eric Philips.

Misijos „Fram2“ vadas Ch. Wang yra Kinijoje gimęs, bet dabar Maltos pilietybės prašantis kriptovaliutų milijardierius. Jis ir „SpaceX“ paskelbė apie „Fram2“ planus 2024 m. rugpjūtį, o pirminiuose planuose buvo numatyta paleisti jau tų pačių metų pabaigoje. Kovo 28 d. socialinėje žiniasklaidoje surengtoje diskusijoje prieš skrydį Ch. Wang teigė, kad misiją vykdyti jį paskatino „visą gyvenimą trukęs smalsumas“, įskaitant ir domėjimąsi poliariniais regionais. „Vaikystėje žiūrėdavau į tuščią baltą erdvę pasaulio žemėlapių apačioje ir galvodavau, kas ten yra“, – prisiminė jis.

Jis teigė, kad norėjo padaryti kažką unikalaus su „Fram2“ skrisdamas virš ašigalių. „Nenoriu vis kartoti to paties misijos profilio, pavyzdžiui, misijos į Tarptautinę kosminę stotį. Man neįdomu skristi į TKS.“

Jannicke Mikkelsen, norvegų kinematografė, yra misijos „Fram2“ erdvėlaivio vadas, prižiūrintis „Dragon“ operacijas „dinamiškose skrydžio fazėse“, ypač paleidimo ir nusileidimo. „Būdamas transporto priemonės vadas, turi išmokti, kaip kalbėtis su „Dragon“ ir kaip „Dragon“ kalbasi su tavimi“, – sakė ji per renginį prieš paleidimą.

Robotikos tyrėja iš Vokietijos Rabea Rogge yra misijos pilotė ir pirmoji moteris vokietė, pakilusi į orbitą. Ji pažymėjo, kad nors ir padės J. Mikkelsen stebėti erdvėlaivio ekranus, „Dragon“ iš esmės yra automatinė transporto priemonė. Ji taip pat bus atsakinga už duomenų rinkimą skrydžio metu.

Eric Philips, profesionalus poliarinis tyrinėtojas iš Australijos, apie 30 kartų buvęs ašigaliuose, yra „Fram2“ misijos specialistas ir medicinos pareigūnas. „Man tai neįtikėtina galimybė“, – sakė jis, palygindamas būsimą skrydį „Dragon“ erdvėlaiviu su keliomis dienomis, praleistomis palapinėje per poliarinę pūgą.

„Fram2" misija crew

„Fram2″ misijos ekipažas (iš kairės į dešinę) :Chun Wang, Jannicke Mikkelsen, Rabea Rogge ir Eric Philips. SpaceX nuotrauka

Misijos tikslai

Daugiadienės misijos metu „Dragon“ ir įgula tyrinės Žemę iš poliarinės orbitos ir pirmą kartą praskris virš Žemės poliarinių regionų. Jie taip pat atliks 22 mokslinius tyrimus, skirtus padėti plėtoti žmonijos gebėjimus atlikti ilgalaikius kosmoso tyrimus ir suprasti žmogaus sveikatą kosmose.

Per visą „Fram2“ orbitoje praleistą laiką įgula planuoja atlikti pirmąją rentgeno nuotrauką kosmose, atlikti raumenų ir skeleto masės palaikymo pratimų tyrimus ir mikrogravitacijos sąlygomis auginti grybus.

Be to, saugiai grįžusi į Žemę, įgula planuoja išlipti iš erdvėlaivio „Dragon“ be papildomos medicininės ir operacinės pagalbos, taip padėdama mokslininkams apibūdinti astronautų gebėjimą be pagalbos atlikti funkcines užduotis po trumpo ir ilgo buvimo kosmose.

Be TKS

„Fram2“ remiasi kai kuriomis ankstesnėmis, įskaitant dvi ankstesnes „Crew Dragon”, misijomis kuriose nebuvo lėkio į TKS – „Inspiration4″ ir „Polaris Dawn„. „Fram2“ naudojamas tas pats didelis langas, arba kupolas, nosyje, kuris pirmą kartą buvo panaudotas „Inspiration4„, sakė „SpaceX” paleidimo viceprezidentas Kiko Donchev.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *