Vostočnyj kosmodromo viltys

Vostočnyj

Vostočnyj kosmodromas buvo dar vienas stambus postsovietinės kosmonautikos projektas – truputis apie tas viltis.

Vostočnyj

Vostočnyj kosmodromas pastatytas

Vostočnyj

Raketa Soyuz kyla iš Vostočnyj kosmodromo

Vostočnyj kosmodromo poreikis

Baikonuro kosmodromas buvo ir yra už Rusijos ribų, jis netinka kariniams tikslams, nes Kazachstanas uždraudė karinių raketų startus iš Baikonuro kosmodromo. Plesetsko kosmodromas Archangelsko srityje tinkamas startams į poliarines orbitas, nes kuo toliau nuo ekvatoriaus, tuo lengviau iškelti krovinį į poliarinę orbitą. Tačiau Plesetsko kosmodromas netinkamas komerciniams startams, nes kuo toliau nuo ekvatoriaus, tuo daugiau kuro reikia raketai paleisti.
Atsižvelgus į tokius skirtingus poreikius buvo nuspręsta pastatyti naują daugiafunkcinį kosmodromą Amūro srityje. 2007 metais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsakymą dėl Vostočnij kosmodromo statybos Amūro srityje.

Skirtingai nuo kitų Rusijos kosmonautikos projektų – nauja raketa, naujas erdvėlaivis – Vostočnyj kosmodromas pastatytas. Ekspertai vienareikšmiškai Vostočnyj kosmodromo nevertina kaip sėkmingo dėl įvairių problemų atsiradusių jį statant ir naudojant. Kritika prasidėjo parinkus kosmodromo vietą. Abejones kėlė jo statyba Tolimuosiuose Rytuose: Rusijos kosmoso pramonė sutelkta europinėje šalies dalyje ir pagamintą technką reikia vežti geležinkeliu 6000 km. Būtent dėl šios priežasties 2017 metais buvo pradėtas ilgas Angara gamybos perkraustymas iš Maskvos į Omską. Atstumas tarp šių miestų ~ 2700 km.

Vostočnyj Vostočnyj Vostočnyj Vostočnyj Vostočnyj Vostočnyj

Vostočnyj kosmodromas 2016 metų žiemą

Klausimai pylėsi ir dėl kosmodromo vietos žemyne viduryje, o ne prie Ramiojo vandenyno pakrantės. “Buvo praleista puiki proga pastatyti kosmodromą Chabarovsko krašte, šalia Sovetskaya Gavan, – komentuoja Rusijos kosmonautkos ekspertas Vadim Lukaševič – tuomet būtų galima raketas atplukdyti jūra, kaip tai daro JAV, atplukdydamos Misisipe techniką į Kanaveralo kosmodromą. Šiuo metu mūsų maksimalus raketos diametras apribotas geležinkeliais transportuojamų krovinių diametru. Kartu galima būtų panaudoti ir Vladivostoko bei Komsomolsko prie Amūro gamyklas”. Atstumas tarp Sovetskaya Gavan ir Vostočnyj yra ~ 900 km.

Projektuojant ir statant milžiniškų mastų kosmodromas Vostočnyj dalinai sumenko. Siekis nepriklausyti nuo Kazachstano ir visiškai pakeisti Baikonuro kosmodromą (jis Rusijai kasmet atseina 98 mln €, o nuomos terminas baigiasi 2050 metais) nepavyko. Tai buvo vienas iš kosmodromo Vostočnyj statybos kertinių minčių. Masteliai nepalyginami: Baikonuro kosmodrome ~ 20 starto aikštelių, Vostočnyj kosmodrome – tik viena. Ir pradinio sumanymo realizacija nepavyko: raketa Angara, turėjusi kilti iš Vostočnyj kosmodromo, užstrigo.

Siekiant įvykdyti prezidento įsakymą, kosmodromas Vostočnyj buvo pastatytas su startine aikštele Soyuz raketoms.

Kosmodromo Vostočnyj plėtojimas sustabdytas

Starto aikštelė raketai Angara (pradėta statyti 2017 metų rudenį) bus užbaigta 2022 metais. Aerodromo statybas pradės 2020 metais, starto aikšteles raketai Soyuz-5 ir sunkiajai raketai Energija pradės statyti tik 2026 metais.

Kai kosmodromo Vostočnyj statybą sumenkino iki ekonominio varianto, vis tiek kilo daugybė skandalų. Mėnesius atlygio negaudami statybininkai ėmė rengti bado akcijas, o namų stogus puošė užrašais: Gerbiamasai V.V. Putin, gelbėk darbininkus (“Уважаемый Путин В. В., спаси рабочих”).

Kosmodromo atidarymo metu, Rusijos prokuratūra buvo suskaičiavusi 35 baudžiamasias bylas susietas su grobstymu ir įvairiais pažeidimais. Bendra teisminių ieškinių suma viršijo 64 mln €. (vėliau “Specstroj” organizacijos vadovai buvo uždaryti, o pati organizacija likviduota).
Vostočnij kosmodromą persekiojo blogis: raketos Soyuz angaras pastatytas per mažas, raketa į jį netilpo, kosmodromo atidarymas sužlugdytas. Rusijos prezidentas V. Putinas netgi pasirašė įsakymą apie kosmodromo atidarymą 4 mėn. vėliau. 2016 metų balandyje nepavyko pirmasis raketos Soyuz startas, nes lemiamu momentu sutriko raketos automatika. Teko startą pakartoti po paros.
2018 metų rugsėjo pradžioje “išlindo” eiliniai nesklandumai: statant kosmodromo buvo nesilaikyta statybos technologijų ir grunte po starto aikštele atsirado tuštumos. Jų sutvarkymas bus užbaigtas spalio 5 dieną ir kainuos 58 673 €.

Vostočnyj kosmodromo būtinybė ?

Pasirodo, kosmodromas Vostočnyj yra “bedarbis”: per dvejus su puse metų po atidarymo, iš kosmodromo pakilo dvi raketos – viena 2017 metų lapkritį (startas nesėkmingas), kita 2018 metų vasarį. Rugsėjo pradžioje Rusijos spaudoje pasirodė informacija apie naują požiūrį į Rusijos kosmodromą prie Ramiojo vandenyno pakrantės. Na, tai būtų ne kosmodromas, tik starto aikštelė. Verta pažymėti: jau įrengtų Vostočnyj kosmodromo objektų kaina yra 1 mlrd €, būsimas jo plėtojimas per metus kainuos dar 385 mln €. Rusijos Kosmoso politiko instituto vadovas Ivan Moisejev pakomentavo: “Statant Vostočnyj buvo daug nesklandumų. Kas garantuos sklandžią naujos starto aikštelės statybą prie Ramiojo vandenyno pakrantės ? Geriau tinkamai reikia plėtoti Vostočnyj kosmodromą”.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.