Žali spinduliai virš Havajų

žali lazerio spinduliai

Virš Havajų salų sausio pabaigoje stebėti žali lazeriai ir ir jų spindulių siena. Japonijos observatorijoje ant Havajų ugnikalnio Mauna Kea viršaus įrengta „Subaru-Asahi Star Camera“ užfiksavo neįprastą reiškinį – žali spinduliai – iš kosmoso sklindančią žalių lazerių sienelę.

žali Hawai laser

Stebėta žalių lazerio spindulių siena, galbūt, buvo Kinijos satų bandymas

Matricos kodas

Vos kelių sekundžių reiškinį, vizualiai panašų į veikiantį kodą iš filmo „Matrica“, sausio 28 d. užfiksavo Japonijos nacionalinės astronomijos observatorijos (NAOJ) kamera, įrengta Havajų ugnikalnio Mauna Kea viršūnėje. NAOJ mokslininkai iškart pateikė reiškinio „Žali spinduliai” kilmės versiją: lazerio spindulių šaltinis galėtų būti NASA satas ICESat-2. Jo misijos tikslas yra ledo dangos aukščio ir jūros ledo storio matavimai bei reljefo, augmenijos ir debesų charakteristikų fiksavimas. Palydove yra ATLAS (Advanced Topographic Laser Altimeter) prietaisas su lazerinis aukščiamačiu, skleidžiančius „ryškiai žalią šviesą matomame spektre, 572 nm“. ICESat-2 matavimams naudoja vieną lazerio impulsą vienu metu arba 10 000 lazerio impulsų per sekundę.

ATLAS prietaise yra vienas lazeris, kurio spindulys padalijamas į šešis pluoštus po tris poras. Prietaisas aptinka sugrįžusius fotonus, o technologija leidžia matuoti kas ~ 71 cm paviršiaus palei palydovo trajektoriją. Iki ICESat-2 nuo 2003 iki 2009 metų veikė ICESat lazerinis prietaisas.

Japonijos nacionalinės astronomijos observatorijos kameros įrašo dalis

NASA komentaras

NASA mokslininkas, daktaras Anthony Martino dalyvavo kuriant ICESat-2 sato ATLAS instrumentą. Pasak. A. Martino, tai ne jų ATLAS, o kažkurio kito sato  instrumentas. Išnagrinjus kameros  įrašą ir atlikus satų su panašiais instrumentais traketorijos imitaciją, labiausiai tikėtinas kandidatas į Havajų reiškinio „Žali lazerio spinduliai” šaltinį yra Kinijos Daqi-1 / AEMS ACDL satas. Juo kuria Šanchajaus Kosminių Skrydžių Akademija (Shanghai Academy of Spaceflight Technology – SAST), priklausanti Kinijos Aerokosmoso mokslų ir Technologijų Korporacijai (CASTC – China Aerospace Science and Technology Corporation).

Kinijos palydovas Daqi-1 į Žemės orbitą buvo paleistas 2022 balandžio 15, o jo misija yra panaši į JAV sato ICESat-2. Palydovas Daqi-1 stebi oro taršą aerozolio ir anglies dioksido aptikimo lidaru (ACDL).

Daqi-1

zali Dqi-1 satas

Daqi-1 satas prieš paleidimą

„Daqi-1 gali stebėti smulkiųjų dalelių taršą, teršalų dujas, įskaitant azoto dioksidą, sieros dioksidą, ozoną, ir anglies dioksido koncentraciją. Kinija planuoja į žemą orbitą apie Žemę iškelti dar kelis Daqi serijos satus aplinkos stebėjimui.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *