Hubble paskutinis etapas

Hubble HST

Hubble teleskopas dar stebės Visatos objektus… Jei NASA ir SpaceX imsis Hubble Space Telescope (HST) atnaujinimo misijos.

Hubble 2009 STS-125

HST paskutinėje aptarnavimo misijoje (STS-125) 2009 metais. NASA nuotrauka

Nuo tada, kai 2009 metais paskutinė iš penkių Space Shuttle aptarnavimo misijų aplankė Hubble Space Telescope ir pakėlė jo orbitą iki 565 kilometrų aukščio, HST orbita pažemėjo iki 535 kilometrų. Be papildomo postūmio Hubble toliau leisis žemyn ir į Žemės atmosferą įskries ~ 2037 m. Iki rugsėjo 29 d. pranešimo galutinis Hablo likimas buvo paslaptis. Kai buvo užduodami klausimai apie galutinį 11 000 kg HST likimą, NASA atstovai atsakydavo: „JAV vyriausybės politika yra neleisti nekontroliuojamai patekti Hablui į Žemės atmosferą, tačiau nebuvo nurodomai įgyvendinimo būdai”.

Hubble Orion

Ar Orion erdvėlaivis atliks Hubble teleskopo aptarnavimo misiją ?

Vienas ženklas, kad ši prielaida nėra visuotinai priimta, Pirmasis ženklas apie pokyčius atsirado 2020 m., kai astronomas ir buvęs Space Shuttle astronautas John Grunsfeld paragino apsvarstyti galimybę atlikti HST techninės priežiūros misiją naudojant JAV erdvėlaivį Orion. Ši galimybė yra menkai tikėtina, nes pilotuojamo Orion lėkio kos kas nebuvo.

Dabar NASA ir SpaceX nagrinės idėją naudoti Crew Dragon erdvėlaivį, galbūt be įgulos, HST orbitos pakėlimui. Trečiasis partneris gali būti Polaris programa. Tai technologijų demonstravimo trijų misijų į kosmosą serija, kurią finansuoja milijardierius Jared Isaacman. 2021 m. rugsėjį J. Isaacman jau skrido į kosmosą Crew Dragon erdvėlaiviu privačioje misijoje Inspiration4. Pirmojoje Polaris Dawn misijoje Crew Dragon erdvėlaiviu 2023 metais numatyti išėjimai į atvirą kosmosą ir orbitos, pasiekiančias didesnį aukštį nei ankstesnieji Spacex pilotuojami lėkiai. Trečioji Polaris misija turėtų lėkti SpaceX Starshiperdvėlaiviu, žadančiu didžiulę pažangą, palyginti su esamais erdvėlaiviais. Nors NASA SpaceX tyrime pagrindinis dėmesys skiriamas Crew Dragon erdvėlaiviui, lėkiančiam į HST, neatmetama galimybė panaudoti Starship erdvėlaivį.

NASA pranešime teigiama: „Agentūra neketina vykdyti ar finansuoti aptarnavimo misijos arba konkuruoti dėl šios galimybės; tyrimas skirtas padėti agentūrai suprasti komercines galimybes“. Nepaisant šios sąlygos, bet kuri misija, skirta Hablo pakėlimui į aukštesnę orbitą, neišvengiamai iškelia Hablo aptarnavimo ir atnaujinimo klausimą, o taip pat išplėstinės HST misijos mokslinės vertės klausimą, su technine priežiūra arba be jo.

Atnaujinimo misija ?

Be abejonės kosminiam teleskopui būtų naudinga aptarnavimo misija. Sugedo trys iš šešių giroskopų, vienas iš penkių prietaisų nebenaudojamas, dar dviejų prietaisų darbas kėlė problemas. Laikui bėgant Hubble teleskopo prietaisų detektoriai praranda veiksmingumą, kiti teleskopo komponentai blogėja dėl spinduliuotės poveikio ir teleskopo perskriejimų į dienos nakties ribą kiekvienoje orbitoje. 2021 m. Hublle prarado mėnesį trukusių mokslinių operacijų duomenis dėl kompiuterio gedimo. Kai kurių HST moklsiniai instrumentai sumontuoti 2009 metais, o kai kurie įrenginiai kosmose veikė daugiau nei 32 metus.

NASA, per metus išleisdama beveik 100 mln USD Hubble misijos užtikrinimui, reikalauja reguliarių teleskopo mokslinių duomenų vertės peržiūrų. 2022 metais NASA atliko devynių orbitinių teleskopų misijų apžvalgas. „Teleskopai Hablas ir Čandra užima aukščiausią reitingą, atsižvelgiant į jų didžiulį ir platų poveikį astronomijai“, – sakoma ataskaitoje. „Abi misijos veikia itin efektyvai ir, nors jose vis labiau pastebimi senėjimo požymiai, tikėtina, kad abi misijos ir toliau kurs pasaulinio lygio mokslą per ateinančius metus kartu su JWST”.

Astrofizikai per ateinančius kelerius metus nori atlikti bendrus stebėjimus su Webb ir Hubble teleskopais, o daugelis astronomų vertina unikalias HST galimybes, ypač ultravioletinių bangų ruože. HST stebėjimo laiko paklausa ir toliau viršija prieinamumą. Astronomai sutaria dėl tolesnio HST veiklos užtikrinimo, tačiau prieštarauja dėl stebėjimams skirtų pinigų nukreipimo Hubble aptarnavimo misijai.

Space Shuttle ir HST aptarnavimo misijos

STS-125 Hubble last mission

STS-125 misijos specialistas Andrew Feustel (kairėje) naršo netoli HST nuotolinio manipuliatoriaus, valdomame iš Atlantis įgulos kabinos, gale. Misijos specialistas Johnas Grunsfeldas (apačioje) signalizuoja ekipažo draugui. NASA nuotrauka

Penkios HST aptarnavimo misijos iš dalies pavyko dėl didžiulės Space Shuttle krovinių skyriaus talpos. Astronautai kartus su naujais instrumentais ir kita įranga, kurią įdiegė į HST, kartu gabenosi daugybe reikalingų įrankių. Space Shuttle nuotolinis manipuliatorius padėjo nukreipdamas astronautus į reikiamas vietas. Krovininio erdvėlaivio Dragon krovinių skyrius sudaro tik mažą dalį daugkartinių erdvėlaivių krovinių skyriaus. Crew Dragon dabartoniu momentu neturi robotizuotų manipuliatorių, tad bet kuri Dragon aptarnavimo misija būtų labai kukli pagal Space Shuttle misijas. Aptarnavimo misija su Starship gali būti visai kitokia, tačiau tai lieka diskusijų objektas, bent iki pirmojo pilotuojamo Starship lėkio.

Net jei SpaceX ir J. Isaacman su Polaris atliktų dalį aptarnavimo, bet kuri Hablo priežiūros misijos dalis NASA kainuotų dešimtis, o gal ir šimtus mln USD. NASA turi ne tik remti vykdomas misijas, bet ir būsimas misijas, tokias kaip Nancy Grace kosminis teleskopas. Bet koks NASA astrofizikos pinigų nukreipimas Hablo aptarnavimo misijai būtų prieštaringas.

HST projektų vadovas Patrick Crouse, daugiau nei dešimtmetį vadovaujantis inžinierių komandai, palaikančiai teleskopo darbinę būklę, teigia, kad senukas Hablas dirba gerai.

NASA teigė, kad kitos bendrovės gali pasiūlyti panašius misijas. Šis tyrimas gali nustatyti kliūtis Dragon misijai į Hablo teleskopą, kartu gali paskatinti naujų idėjų komerciniams kosmoso tyrinėjimams. Didžiausia tyrimo svarba gali būti ta, kad po daugelio metų neaiškumų NASA turės aiškų teleskopo paskutiniųjų metų planą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *