Sultonas lėks į kosmosą

Sultan_eating

Sultonas ibn Salman Al Saud 2023 metais į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS) lėkdins Axiom Space kompanija. Tai bus antrasis sultono skrydis į kosmosą. Pirmąjį, 7 parų skrydį jis atliko 1985 liepos 17-24 dienomis. Tai buvo STS-51G misija, kurioje sultonas buvo palydovo paleidimo specialistu.

Sultan_ibn_Salman_Al_Saud

Pirmas arabas, pirmas musulmonas ir pirmasis karališkosios šeimos narys, sultonas ibn Salman Al Saud lėks į TKS privačia misija. NASA nuotrauka

Žmonių skrydžių į kosmosą paslaugų teikėjas ir kosmoso infrastruktūros kūrėjas „Axiom Space“ pasirašė susitarimą su Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) Mohammedo bin Rashido kosminiu centru (Mohammed bin Rashid Space Center – MBRSC) nuskraidinti JAE profesionalų įgulos narį į Tarptautinę Kosminę Stotį kartu su NASA SpaceX Crew-6 misijos ekipažu. Tikėtina misijos pradžia yra 2023 metai.

Apie JAE kosmoso siekius esamę rašę tekstuose „Arabai turės astronautę Nora AlMatrooshi„, „Arabai rudenį į kosmosą„, „Al Matrooshi ruošiasi NASA centre„, „Arabų Mėnulio misija„, „Hope – arabai ir kosmosas„, „Trečias arabas kosmose arba Hazza Al Mansouri„, „Soyuz MS-15 kyla rytoj„. JAE jau skraidino savo astronautą į TKS Rusijos erdvėlaiviu „Sojuz MS-15“.

Numatomas sultono 2023 metų lėkis bus pirmasis JAV kmercinės kosmoso bendrovės organizuotas skrydis, o ne JAV, Europos Kosmoso Agentūros (EKA), Kanados, Japonijos ir Rusijos, tai yra Tarptautinės Kosminės Stoties partnerių misija. Sultonas dalyvaus šešių mėnesių trukmės misijoje ir bus dviejų ekspedicijos įgulų narys visos misijos metu. Sutartį tarp Axiom Space ir JAE kosmoso agentūros pasirašė MBRSC generalinis direktorius Salem Humaid AlMarri ir Axiom prezidentas bei generalinis direktorius Michael Suffredini.

Biografija

Sultonas ibn Salman Al Saud, gimęs 1956 birželio 27 d. Rijade (Saudo Arabija) yra astronautas. Kartu yra pirmasis Saudo Arabijos pilietis, pirmasis arabas, pirmasis musulmonas ir pirmasis karališkosios šeimos narys, dalyvavęs kosminėje misijoje.

Sultonas JAV Denverio universitete įgijo masinės komunikacijos laipsnį, o Sirakūzų universiteto (Niujorkas) Maxwello pilietybės ir viešųjų reikalų mokykloje – socialinių ir politikos mokslų magistro laipsnį. Vėliau jis dirbo Saudo Arabijos Informacijos ministerijoje tyrėju ir ėjo Saudo Arabijos olimpinio informacijos komiteto direktoriaus pavaduotoju 1984 m. olimpinėse žaidynėse Los Andžele. 1985 m. jis buvo paskirtas karininku Karališkosiose Saudo Arabijos oro pajėgose ir buvo naikintuvo pilotas. Iš karinės tarnybos pasitraukė būdamas pulkininku.

Po STS-51G misijos sultonas tapo Kosmoso tyrinėtojų asociacijos, vienijančios astronautus, įkūrėju ir dirbo jos direktorių taryboje. Jo unikalūs pasiekimai atnešė jam daugybę valstybinių apdovanojimų, ypač iš musulmoniškų ir arabų šalių, tokių kaip Pakistanas, Kuveitas, Kataras, Bahreinas, Marokas ir Sirija.

Sultonas buvo paskirtas pirmuoju Saudo Arabijoje Aukščiausiosios turizmo komisijos generaliniu sekretoriumi 2000 metais. Sultonas ibn Salman Al Saud siekė plėsti bei stiprinti turizmo sektorių savo šalyje ir plėtoti šalies turizmo sektorių, o taip pat kūrė turizmo strategiją ir pramonės reglamentus. 2008 m. organizacija pakeitė pavadinimą į Saudo Arabijos turizmo ir senienų komisiją, o sultonas liko jos vadovu. 2018 metais sultonas tapo naujosios Saudo Arabijos kosmoso komisijos vadovu.

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *