Amazon, Atlas 5 ir Kuiper

Kuiper Amazon InSpace

Kuiper satus į žemą orbitą apie Žemę Amazon kompanija kels Atlas 5 startūnais.

Atlas 5 Kuiper

Startūnas Atlas 5 į LEO iškelia 20.5 tonų krovinį už 109 mln USD

JAV kompanija Amazon užsakė devynias raketos Atlas 5 misijas ir kels į žemą orbitą apie Žemę plačiajuosčio ryšio palydovus Kuiper. Tai neįprasta. Amazon Kuiper projekto vykdymui pasirinko ULA Atlas 5 raketas, o ne startūnus Blue Origin kompanijos, kurios vadovas yra Amazon generalinis direktorius Jeff Bezos. Blue Origin stipriai vėluoja konstruodama ir tobulindama startūną New Glenn. Pirmas startas turėjo įvykti 2020, tačiau Blue Origin praradus sutartį su Pentagonu, skubėjimas prarado prasmę. Pirmasis startūno New Glenn (su metano varytuvais) startas numatytas 2022 pabaigoje.

Blue Origin startūnas New Shepard

Blue Origin naudoja New Shepard startūnus. Tai vienos pakopos daugkartinė raketa su BE – 3 varikliu. Skysto kuro variklis dirba su vandeniliu (kuras) ir deguonimi (oksidatorius), traukos jėga 490 kN. Vertikalaus New Shepard pakilimo metu raketa greitėja ~ 119 sekundžių ir pasiekia ~ 40 km aukštį. Tuomet raketa New Shepard ir erdvėlaivis New Shepard atsiskiria. Erdvėlaivis New Shepard iš inercijos kyla link kosmoso, o raketa New Shepard valdoma variklio minkštai nusileidžia į aikštelę Blue Origin Landing Site.

Kuiper Blue-Origin-New-Shepard-B

2015 New Shepard tapo pirmuoju daugkartiniu startūnu

Amazon iš „United Launch Alliance“ (ULA) užsakė devynias „Atlas 5“ raketas, kurios iškeltų 3236 Kuiper interneto palydovų žvaigždyno satus. JAV interneto mažmeninės prekybos milžinė Amazon atsisakė atskleisti sandorio su ULA – bendros įmonės „Boeing“ ir „Lockheed Martin“ – vykdymo laiką. ULA yra labiau žinoma kaip vyriausybės kosminių misijų vykdytoja ir mažiau kaip komercinių startų vykdytoja. Amazon iki 2026 liepos mėn. privalo į žemą orbitą apie Žemę (LEO) iškelti pusę žvaigždyno Kuiper satų. Tai numatyta gautos licenzijos sąlygose. Visi Kuiper satai orbitoje turi būti iki 2029 liepos mėnesio. Amazon ketina į interneto satų žvaigždyno Kuiper sukūrimą investuoti apie 10 mlrd. USD.

Pirmasis Kuiper satų iškėlimo etapas bus 578 palydovų, teikiančių interneto paslaugas dviem horizontaliomis aprėpties juostomis, viena tarp 390 ir 560 šiaurės platumos, kita – nuo 390 iki 560 pietų platumos, Vėlesni keturi satų iškėlimo etapai užpildytų pusiaujo aprėptį. Kuiper satai apie Žemę orbituotų trijuose aukščiuose: 784 – 590 km, 1156 – 630 km, 1296 – 610 km. Taip orbituojantys satai galėtų teikti interneto paslaugas 95 nuošimčiams Žemės gyventojų.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *