Astro sandvičius

virselis

JAV astronautas John Young 1965 metais į Gemini-3 (3,9 t o3x5,8 m) ekspediciją įsidėjo jautienos sandvičių, pirktą kolegos Walter Schirra Floridos specializuotam Wolfie‘s Restaurant. Erdvėlaiviui pasiekus orbitą 224 km aukštyje, John pasiūlė bendrakeleiviui Virgil Grissom užkąsti. Virgil suvalgė kąsnį, bet sandvičius nulinėje gravitacijoje neišlaikė vientisumo. Astronautai nusprendė sandvičių padėti į šalį. John pripažino, kad galbūt ne tokia jau puiki idėja buvo sandvičių pasiimti į žemą Žemės orbitą, o V. Grissom jam pasakė, kad sandvičius „visai neblogas, jei tik išsilaikytų”. Po kabiną plaukiojant ruginės duonos trupiniams, įgula tęsė savo misiją. „Ant jo net nebuvo garstyčių”, – rašė Youngas. „Ir jokių agurkų.”

sumustinis corned-beef-sandwich

Gemini-3 astronautinio sandvičiaus replika Grissom memorialiniame muziejuje

Įprastų amerikiečiams padažų neturint, astronominiu tapęs sandvičius liko nesuvalgytas ir grįžo Žemėn. Incidentą svarstė net kongresmenai, bet V. Grissom apibūdino įvykį kaip humoristiškai paįvairinusį kosminės mitybos eksperimentą. John Young apsiėjo be papeikimų. Tuomet tris kartus apskriejęs Wolfie‘s jautienos sandvičius dabar yra eksponuojamas Grissom Memorial Museum Indiana valstijoje, Mitchell mieste.

sumustinis Grissom memorial museum

Virgil Gus Grissom muziejus jo gimtajame mieste

sumustinis Gemini-3

Astronautai J. Young ir V. Grissom ruošiasi Gemini-3 misijai

Astronautas John Watts Young (1930-2018) – jūrų aviatorius, kapitonas, tarnavęs 24 metus lėktuvnešiuose sraigtasparnių pilotu ir bandytoju. Kosmosan lėkė su Gemini-3 1962 m. ir Gemini-10 1966 m, Apollo-10 1969 m, bei Apollo-16 1971 m., šatlu Columbia 1981, misija STS-001 ir ir 1983 metais – yra astronautinės įvairovės rekordininkas. Savo astronautinius įspūdžius surašė autobiografinėn knygon „Forever Young. A Life of Adventure in Air and Space“ – Nuotykingas gyvenimas ore ir kosmose.

Astronautas Virgil Gus Grissom (1926-67) – lakūnas pulkininkas (4600 val skraidymo), Korėjos karo dalyvis. Į kosmosą kilo su Mercury-4 1961 m. ir su Gemini-3 1965 metais su Young. Deja, žuvo 1967-ais Launch Pad 34 gaisre, bandant Apollo-1 su įgulos kolegomis E. White ir R. Chaffee.

astronautika.lt komentaras: autoriaus tekste naudojamas terminas „sandvičius” yra keistinas į terminą „sumuštinis”.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *