
Lietuvos bendrovė „Astrolight“ pateiks „ATLAS-1″ optinio ryšio terminalą Salonikų Aristotelio universiteto (AUTh) kosminei misijai “PeakSat”.
Salonikų Aristotelio universitetas ir optinio ryšio kosmosas Žemė technologijos pradininkė „Astrolight“ paskelbė apie strateginį bendradarbiavimą, siekiant plėtoti palydovinį ryšį. Partnerystė apima „Astrolight“ optinio terminalo ATLAS-1 integravimą į „PeakSat“ – „CubeSat“ misiją, turinčia užtikrinti lazerinį ryšį iš žemos Žemės orbitos (LEO) į antžemines stotis Graikijoje.
„Astrolight“ užbaigė „ATLAS-1” lazerinio ryšio tarp kosmoso ir Žemės demonstracinės misijos orbitoje kritinę projekto peržiūrą (CDR). Astrolight nuotrauka
„Astrolight“ patieks optinį terminalą „ATLAS-1” ir jis bus pagrindinis „PeakSat“ naudingasis krovinys. Be to, „Astrolight“ atnaujins „Holomondas“ optinės antžeminės stoties (OGS) 808 nm lazerinę sistemą ir C juostos optinį imtuvą. Patobulinimai užtikrins tikslų suderinimą ir iki 1 Gb/s duomenų priėmimą misijos metu bei atitiks lazerinio ryšio reikalavimus kintančiomis atmosferos ir darbo sąlygomis.
„Toks bendradarbiavimas kaip šis parodo, kad akademinių inovacijų ir pramonės patirties derinimo potencialas yra didelis”, – sakė „Astrolight“ generalinis direktorius Laurynas Mačiulis. „Suteikdami savo ATLAS-1 terminalą ir OGS patobulinimus, norime ne tik paremti „PeakSat“ misiją, bet ir galiausiai prisidėti prie Salonikų Aristotelio universiteto tikslo – Graikijoje sukurti keičiamo dydžio, saugią ir veiksmingą ryšių infrastruktūrą.“
N. Mačiulis pabrėžė bendradarbiavimo svarbą kosmoso pramonėje: „Mūsų bendradarbiavimas su „AUTh“ yra ne tik „ATLAS-1” terminalo tiekimas. Jis leis mums tobulinti savo sprendimus remiantis realiu grįžtamuoju ryšiu iš misijų, taip sukuriti tvirtesnį pagrindą būsimoms inovacijoms kosminio optinio ryšio srityje“.
„PeakSat“ misija įvertins optinę antžeminę stotį
2025 m. IV ketvirtį „SpaceX” per eilinę „Transporter-15” misiją iškels „PeakSat“ satą ir bus sukurti optiniai ryšiai tarp LEO palydovų ir antžeminių stočių. Iš esmės bus pradėtas perėjimas nuo tradicinio radijo dažniais grindžiamo ryšio prie pažangesnės lazerinės technologijos, užtikrinančios didesnę duomenų perdavimo spartą, geresnį atsparumą trukdžiams ir didesnį saugumą. „PeakSat” įvertins „Holomondas OGS“ veikimo efektyvumą sistemingai išbandant įvairius scenarijus, aukščio kampus tarp sato ir „Holomondas”, oro sąlygas ir apšvietimą.
Antrinis tikslas – orbitoje testuoti AUTh sukurtos svarbiausios techninės ir programinės įrangos: sato kompiuteris (OBC) ir ryšių plokštė. OBC bus naudojamas specifiniams „SpaceDot“ komandos palydovų poreikiams tenkinti. Ryšių plokštė suderinta „Libre Space Foundation“ platformai „SatNOGS“. Tikimasi patvirtintimu, kad minėti komponentai bus parengti platesniam taikymui būsimose kosmoso misijose.
„PeakSat“ projekto vadovas Panagiotis Vamvakas sako: „Optinis ryšys yra didelis „CubeSat“ pasiekimas, užtikrinantis didesnę duomenų perdavimo spartą, geresnį saugumą ir pašalinantis radijo dažnių licencijavimo problemas. Dabar tai idealus pasirinkimas šiuolaikinėms palydovinėms programoms. „PeakSat“ tirs naują sudėtingą kelią ir pateiks įžvalgų būsimoms satų misijoms, kad ši technologija būtų taikoma plačiau. Šiuo metu technologijų perdavimas iš akademinės bendruomenės į pramonę trunka maždaug 5 metus. Tikimės bendradarbiavimus su „Astrolight“ pagreitinti šį procesą.“