
Biomass, miškų biomasės matavimo satas, iš Tuluzos išplukdytas į Kuru Prancūzijos Gvianoje. Europos kosmoso agentūros (EKA) „Airbus“ pagamintas satas „Biomass Biomass Earth Explorer“ atliks pagrindinius miškų biomasės matavimus.
Biomass satas pagamintas „Airbus” padalinyje Stevenage. Airbus nuotrauka
Satas „Biomass Earth Explorer“ iš 666 km aukščio virš Žemės vertins sausumos anglies atsargas ir srautus. Erdvėlaivis turės pirmąjį kosminį P juostos sintetinės apertūros radarą (SAR), leidžiantį sudaryti itin tikslius atogrąžų, vidutinio klimato ir borealinių miškų biomasės žemėlapius.
Alainas Fauré, „Airbus Defence and Space“ kosmoso sistemų skyriaus vadovas, sakė: „Šios misijos tolesnis ruošimas yra svarbus etapas po daugelio metų sunkaus darbo. sato novatoriška technologija leis klimatologams iš kosmoso tiksliai įvertinti anglies sankaupas ir srautus bei pagerinti supratimą apie miškų vaidmenį klimato reguliavime.“
Erdvėlaivis turi 12 x 15 m išskleidžiamą anteną, skirtą atspindėtiems SAR duomenims fiksuoti. Miškų biomasės pokyčių dėl miškų nykimo (pvz., kertant ir deginant miškus) ir ataugimo duomenų neįmanoma gauti naudojant antžeminius matavimo metodus.
Sato Saulės baterijos. Airbus nuotrauka
Biomass sato išskleidžiama antena. Airbus nuotrauka
Žemės stebėjimo misijos satas „Biomass“ yra EKA programos „Gyvoji planeta“ dalis. Penkerių metų trukmės misijos kaina yra ~ 400 mln. €. Pagrindinis mokslinis prietaisas „Biomass“ sate bus sintetinės apertūros radaras (SAR), veikiantis 435 MHz dažniu. 1250 kg masės sato matmenys bus 10 x 12 x 20 m, o apie Žemę orbituos 666 km aukštyje.
Satą pagamino Airbus bendrovės padalinys Stevenage, Jungtinėje Karalystėje, o jiems talkino kitas padalinys iš Frydrichshafeno Vokietijoje. Vėliau Australijoje, New Norcia vietovėje bus įrengtas antžeminis kalibravimo atsakiklis. SAR įrangą paiteikė Ispanijos bedrovė „Sener„. Biomass sato kūrime ir bandymuose dalyvavo daugiau kaip 50 bendrovių iš 20 šalių. Į orbitą „Biomass“ satą iškels startūnas „Vega-C“ iš Kuru kosmodromo 2025 m. balandžio mėn.
Miškai ir biomasė
Miškų biomasės kartografavimas iš kosmoso yra techninis iššūkis, nes miškai yra sudėtingos struktūros, o dėl skirtingų medžių rūšių ir tankios skliauto dangos iš kosmoso sudėtinga atlikti matavimus. Optiniais jutikliais iš kosmoso pagal medynų viršūnes galima nustatyti miško plotą, tačiau žemiau esančios struktūros yra „nematomos”. Atogrąžų regionus paprastai dengia debesys, o tai dar labiau apriboja optinių jutiklių naudojimą.
Biomass sato P juostos SAR „mato“ pro debesų dangą ir „mato” visą miško sluoksnį. Pagal atskirus miško elementus į satą grįžta išsklaidytas signalas su informacija apie miško struktūrą. Analizuojant signalo informaciją, nustatoma miško biomasė ir miško aukštis. Informacija, gauta iš biomasės, padės geriau suprasti buveinių nykimo tempus. „Biomass“ misija suteikia galimybę sudaryti požeminės geologijos žemėlapius dykumose, sudaryti ledo dangų struktūros žemėlapius ir miško paklotės topografijos žemėlapius.