
„Haven-1″ pirmosios privačios orbitinės stoties modulio bandymai buvo nesėkmingi. Kalifornijos startuolis „Vast Space“ neseniai atliko komercinės orbitinės stoties gyvenamojo modulio „Haven-1“ kvalifikacinius bandymus, atskleidusius konstrukcinės problemas. Deja, dėl jų modulio iškėlimas į kosmosą bus atidėtas maždaug metams. Aukšto slėgio bandymai atskleidė nuotėkį nežinomoje vietoje, tačiau net ir pavėlinas modulio iškėlimas į orbitą paliks konkurentus nuošalyje.
Ruošiamasi „Haven-1” modulio bandymams stende Mojave, Kalifornijoje. Vast Space nuotrauka
„Haven-1“ modulio kūrėjai. Vast Space nuotrauka
10 x 3 m dydžio „Haven-1“ modulis atrodo daug futuristiškiau, planuojama iki 2028 m. į orbitą iškelti „Haven-2“, prie kurio bus galima prijungti dar 8 modulius.
Bendrovė „Vast Space“ 2024 m. liepos mėn. pradėjo „Haven-1“ modulio konstravimą, o 2024 sausyje pervežė pusiau surinktą modulį į bandymų stendą Mohavėje. Buvo atlikti keli struktūrinio vientisumo bandymai, tačiau paskutinis bandymas tapo didelė kliūtis tolesniam modulio kūrimui. Naudodama sausą azotą, bendrovė du kartus bandymų stende slėgė modulį – pirmą kartą 5 val. ir antrą kartą 48 val. Slėgio jutikliai modulyje „Haven-1“ parodė „nereikšmingą“, tačiau viršijantį NASA reikalavimus, nuotėkį. Pilotuojamo modulio kfalifikaciniai bandymai neužbaigti, o modulis nesaugus.
Bus analizuojama situacija ir atliekami nauji bandymai, leidžiantys sukurti saugų modulį. Bendrovė tikisi, kad 2026 m. balandį modulis „Haven-1“ jau bus starto aikštelėje, o paleidimas planuojamas 2026 m. gegužę „SpaceX“ startūnu „Falcon 9“. „Vast Space“ ieško keturių savanorių ir nori juos išsiųsti į bandymų stotį dviem savaitėms. Kelionę finansuoja bendrovė, o įgula į modulį bus nugabenta erdvėlaiviu „Dragon“. Greitas projekto „Haven-1“ įgyvendinimas ir išbandymas kosmose bus bendrovės privalumas, kuomet 2026 m., NASA pasirinks partnerį komercinės stoties statybai po 2030 m. TKS funkcionavimas numatytas iki 2028 m.