ERBS satas sudegė Žemės atmoferoje

ERBS STS-41G

ERBS (Earth Radiation Budget Satellite) satas sudegė Žemės atmosferoje praėjus 38 metams, po jo iškėlimo lėkin. tai padarė JAV astronautė Sally Ride 1984 metais.

ERBS STS-41G virselis

JAV Gynybos departamentas patvirtino: satas ERBS 2023 sausio 8 dieną sudegė Žemės atmosferoje

NASA ERBS satą sukūrė siekdama ištirti, kaip Žemė sugeria ir iš naujo išspinduliuoja Saulės energiją. Šio proceso supratimas padeda atskleisti Žemės orų modelius. ERBS misija buvo ilgiausia. Ji prasidėjo sato paleidimu 1984 m. spalio 5 dieną, naudojant 16 m ilgio Kanados sukurtą nuotolinį manipuliatorių RMS (Remote Manipulator System). Astronautė Sally Ride satą paleido misijos STS-41G, Space Shuttle Challenger lėkio metu. Bendrovės Ball Aerospace sukurtas 2449 kg masės, 4.6 × 3.5 × 1.5 m dydžio ir 470 vatų satas orbitoje veikė 21 metus. 142 kg kuro atsargos įgalino orbituoti apie Žemę 572-599 km. Satas deaktyvuotas 2005 spalio 14, o daugiau nei du dešimtmečius satas teikė mokslinių duomenų apie Žemės ozono sluoksnį. 2023 sausio 8 dieną pasiekė atmosferos tankiuosius sluoksnius ir sudegė.

ERBS STS-41G Mcbride_w_imax_camera

JAV astronautas, misijos STS-41G pilotas, Jon A. McBride ruošia IMAX kamerą. NASA nuotrauka

STS-41G misija buvo trečioji Space Shuttle misija, kurios metu buvo naudojama IMAX kamera skrydžiui dokumentuoti.  galima pamatyti filmuotoje medžiagoje. Paleidimo momentas, sato ERBS paleidimas ir orbitoje filmuota medžiaga, įskaitant Sullivan ir Leestm išėjimus į atvirą kosmosą, pasirodė 1985 m. IMAX filme „The Dream is Alive“.

Chalenger

Deja, po misijos STS-41G atėjo 1986 metai, kuomet erdvėlaivis Challenger… Pirmoji daugkartinių erdvėlaivių nelaimė (prieš tai jau buvo keli žūties atvejai) JAV užklupo 1986 metų sausio 28 dieną, kuomet Challenger sprogo netrukus po pakilimo į 29 km aukštį, 73 skrydžio sekundę. Startą transliavo televiziją. Be to, šį pakilimą susidomėję stebėjo daugiau žmonių nei įprastai, mat pirmą kartą istorijoje erdvėlaivyje buvo mokytoja, turėjusi iš kosmoso vesti pamokas. Christa McAuliffe prieš skrydį buvo patraukusi milijonų mokinukų dėmesį.

Deja, vėliau sekė ir kita katastrofa – erdvėlaivio Columbija ir ekipažo žūtis 2003 metais.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *