Jungtinė, Karalystė, GNSS, Galileo – Brexit trupinėliai byra toliau
Jau anksčiau esame rašę apie Jungtinės Karalystės ketinimus po Brexit kurti savo GNSS, tačiau vyriausybei nesutariant dėl projekto dydžio ir kainos, 2020 kovo pradžioje nutarta atidėti pasaulinės navigacijos palydovų sistemos (Global Navigation Satellite System – GNSS) sukūrimą.
2018 metais JK Kosmoso Agentūra (United Kingdom Space Agence – UKSA) skyrė 92 mln svarų studijai, kuria siekiama išnagrinėti, ar JK galėtų sukurti ir valdyti savo pasaulinę navigacijos palydovų sistemą. JK buvo kilusi grėsmė netekti Galileo paslaugų dėl numatomo šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos. Studijos atsakymas buvo teigiamas, o GNSS sukūrimas įkainotas 3.2 – 5 mlrd svarų. Studijos autoriai nagrinėjo sistemos, panašios į Europos Kosmoso Agentūros (European Space Agence – ESA) Galileo sistemą su 24 navigacijos palydovais, sukūrimo variantus. Sistema pasirodė būsianti brangesnė ir viršytų pradinę sumą net 1 mlrd svarų. JK ministrų kabinetas abejoja globalios sistemos būtinumu.
JK GNSS studija pradėta, kai šalis gyveno euforijoje po teigiamo Brexit sprendimo. Dabartinė situacija leidžia realiai vertinti padėtį ir, tikėtina, kurti pigesnę navigacinę sistemą, panaudojant atvirus JAV ar ESA palydovų signalus vietovės nustatymui. Keli JK palydovai duomenis tikslintų ir šifruotų vyriausybei bei kariškiams.
Galileo sistemą sudaro 22 palydovai
Galileo navigacinę sistemą, kainavusią 10 mlrd €, sukūrė Europos Kosmoso Agentūra. Dabartiniu metu Galileo sudaro 22 veikiantys palydovai, užtikrinantys Europos Sąjungos palydovinės navigacijos sistemos savarankiškumą nuo JAV GPS ir Rusijos GLONASS.
JK pasitraukimas iš ES be sutarties palies šalies kosminės programas: Europos palydovinės navigacijos programos Galileo ir Europos geostacionarinės navigacijos perdangų tarnyba (European Geostationary Navigation Overlay Service – EGNOS); Copernicus Žemės stebėjimo kosminė programa; ES kosminės erdvės stebėjimo ir sekimo (EU Surveillance and Tracking – EUSST) programa. Šalies pasitraukimas iš ES neįtakos JK narystei Europos kosmoso agentūroje (ESA), nes tai nėra Europos Sąjungos organizacija.
EGNOS įranga
GNSS 2020
JAV GPS, Rusijos GLONASS, Europos Galileo ir Kinjos BeiDou yra pasaulinės navigacijos palydovų sistemos. Jos aprėpia visą Žemės paviršių, išskyrus poliarines teritorijas. Be išvardintų 4 GNSS yra kelios regioninės navigacinės palydovų sistemos. 2016 metais Indija užbaigė 7 palydovų NavIC (pirmasis pavadinimas IRNSS) kūrimą. Japonija kuria regioninę pozicionavimo sistemą QZSS (Quazi-Zenith Satellite System), kuri aptarnautų Azijos Ramiojo vandenyno regiono klientus. 2010-2017 metais Japonija į orbitą iškelė 4 navigacinius palydovus Michibiki (Rodantys kelią) ir jau pasiekė planuotą sistemos palydovų skaičių.
astronautika.lt komentaras: Kinijos BeiDou pasauline navigacijos palydovų sistema taps 2020 pavasarį, kai Kinija iškels kelis paskutinius navigacijos palydovus. Dabartiniu metu BeiDou aprėpia visą Kiniją ir kaimynines Azijos Ramiojo vandenynos šalis.