Taikonautika arba astronautika arba kosmonautika yra mokslo ir technikos šaka, vykdanti pilotuojamus ir automatinius skrydžius. Astronautika apima kosminių skrydžių teoriją, raketų, erdvėlaivių, kosmodromų, ryšio priemonių projektavimą ir statybą, astronautų ar kosmonautų rengimą ir t.t.
Kinija nuosekliai vysto savą kosminę techniką – taikonautiką: startūnus Long March (Čenčžen-Didysis Žygis); kosmodromus Ciuciuan, Sičan, Tajuan ir Venčan; erdvėlaivius Tianven, net stotį Tiangun 380-420 km orbitoje. Nuo 2016-jų švenčia kinietišką kosmoso dieną balandžio 24-ją, kai 1970-ais iškėlė 1-jį satą Dongfanghong-1 (Raudonasis Rytas).
1990-ais pradėjo „Azijos Žvaigždė“ projektus pagal Tailando, Brazilijos ir kitų šalių užsakymus, o 1999-ais robotizuotus erdvėlaivius „Dangaus Valtis“. 2003-ais pilotuojamu Šendžou (Grįžulo Ratai) 1-is taikonautas Jan LiVej 14 kartų apskriejo Žemę; 2007-ais taikonautas Čžaj ČiGan žengė į atvirą kosmosą; robotizuota Čanje (Mėnulio Fėja) pasiekė Mėnulio orbitą. Kinija ruošiasi iškelti astroskopą Huntian, kuris, galbūt yra tobulesnis už Hubble Space Telescope.
Startūną Tianlong-2 stumia kerolox varytuvai
Kinija pradėjo gaminti raketinį kurą, žibalą, iš akmens anglies. Balandžio 2 d. bendrovė „Space Pioneer“ paleido startūną „Tianlong-2“, kurio kuras yra anglies pagrindu pagamintas aviacinis žibalas. Trys startūno Tianlong-2 varytuvai YF-102 yra atspausti 3D būdu ir yra daugkartiniai. Kiekvienas varytuvas naudoja žibalą bei skystą deguonį (kerolox) ir sukuria 80 tonų stūmą. Šis startas yra proveržis aviacijos ir kosmoso pramonėje.
Kinijos atskraidinto Mėnulio grunto demonstracija. Xinhua Huang Bohan nuotrauka
2023 gegužės 30 į Tiangun iš Ciuciuan startavo Šendžou-16 su 3 taikonautų įgula – vadas Czin HajDen (ketvirtas lėkis kosmosan), Čžu JanČžu (pilotas) ir 1-sis civilis taikonautas prof. Guj HajČan (mokėsi Kinijos ir Kanados universitetuose). Orbitinėje stotyje jie dirbs 5 mėn, o dabar kosmose lekia rekordiškai daug 17 žmonių. 11 astronautų dirba Tarptautinėje Kosminėje Stotyje.
Shenzhou XV ir Shenzhou XVI įgulos pozuoja Tiangong kosminės stoties pagrindiniame modulyje Tianhe gegužės 30. Xinhua nuotrauka