Kosminės kasdienybės – įvykių įvairovė Žemėje, kosmose ir Tarptautinėje Kosminėje Stotyje
Vaizdo įrašas iš youtube.com
Ties Filipinais rugsėjo 4 degė 1 m dydžio asteroidas 2024RW1, pastebėtas Arizonos observatorijos technologės J.Fazekas per NASA CSS (Catalina Sky Service) aparatūrą. Ši tarnyba nuo 2011-jų stebėjo 586 asteroidus plačiakampiais teleskopais Catalina kalnuose netoli Tucson. Pripažinimo pavojingu „Artimas Žemei objektas” (NEO – Near Earth Object) atvejais stebėjimo duomenis perduoda Smitson institutui nuodugnesniam tyrimui ir analizei. Dar ruošiamas 1,5 m skersmens ir 16 MPx skyros teleskopas Lemmon kalne, bendradarbiaujant su CalTech observatorija Bigelow aukštumose.
Rūpinamasi ir 2029-ais atlėksiančiu 340 m didumo Apophis, kurį pasitiks 36 Mm atstume nuo Žemės ir 6 mėn tyrinės Osiris-APEX (APophis Explorer), kuris pernai vadintas Osiris-Rex ir atgabeno asteroido Bennu mėginius.
Lekiantis į Jupiterį JUICE iš greitinimosi ties Venera trajektorijos atsiuntė įdomių vaizdų. Juose „mėlynuoja“ Žemė ir lyg kruopa Mėnulis. Gi Hubble astroskopas iš savo orbitos paveikslavo 100 Saulių didumo žvaigždę Eta Carinae, kurios blykstelėjimą prieš 170 metų užfiksavo astronomai, bei IC3430 galaktiką „Mažasis Liūtas“ 45 mln šm tolyje.
15 metų tiriantis Mėnulį LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) nufotografavo Korėjos 678 kg satą Danuri 80 km aukštyje ties Mėnuliu ir įvertino jo greitį 11,5 km/s savo atžvilgiu.
Ginčai dėl Starliner ir darbas TKS
NASA inžinierius S. Stich tęsia ginčą su Boeing atstovu M. Nappi dė Starliner būklės ir pavojų, net atidėjo Crew-9 startą iki rugsėjo 24 dienos.
Astronautės T. Dyson ir S. Williams TKS rugpjūčio 15 paruošė grietininį tortą iš Cygnus atgabentų šviežių produktų ir nusifotografavo su kepėjų kepurėmis bei greta plūduriuojančiais nesvarume įrankiais ir įvairiausiais prietaisais pasieniuose. TKS kasdienybę vaizduoja astronautė J. Epps, Harmony modulyje dirbanti su kraujo ir seilių mėginiais, o astronautas M. Dominick nauja optine aparatūra, ką tik atgabenta Cygnus, per iliuminatorių nupaveikslavo rusų TKS modulius su prišvartuotu Progress kosmovežiu.