Lazeriai, Tonga ir internetas

Tonga

Lazeriai Starlink satuose galbūt padės internetą praradusiems Tonga gyventojams

lazeriai volcano-eruptiom-himawari-satelliteUgnikalnio Hunga Tonga-Hunga Ha’apai išsiveržimo pradžia užfiksuota sausio 14. Himawari-8 ProxyVisible JPA – CIRA/RAMMB nuotrauka

Tonga vulcano plume in athmosfere

Povandeninio ugnikalnio išsiveržimo pėdsakai atmosferoje. NASA nuotrauka

Ramiajame vandenyne, pietinėje dalyje, maždaug 1600 km nuo Naujosios Zelandijos yra 169 salų valstybė Tonga. 36 salose gyvena apie 105 tūkstančiai gyventojų. Sausio 14, vienoje iš salų pradėjo veržtis ugnikalnis, paskleidęs didžiulį debesį pelenų į 30 km aukštį. NASA vertinimu, ugnikalnio įsiveržimo galia prilygo maždaug 500 atominių bombų (Hirošima) sprogimui. Išsiveržimas vyko per 12 valandų, pelenai ir kilusi cunamio banga padarė žalos Hunga Tonga – Hunga Ha’apai (vulkano sala), Nuku’alofa, Uoleva, Uiha, Nomuka ir Tongatapu saloms. Apie 80 tūkstančių Tongos gyventojų patyrė vulkano išsiveržimo padarinius.

2022 m. sausio 16 d. gautos palydovinės nuotraukos rodo, kad Hunga Tonga-Hunga Ha’apai vulkano kaldera sugriuvo ir ugnikalnio sala prarado didelę dalį pradinio 285 ha ploto. Pažeidimai taip pat pastebėti Nuku’alofa, Uoleva, Nomuka ir Uiha vietovėse, kuriose daugiausia zonos su pelenų nuosėdomis ir užtvindytos teritorijos nuo cunamio bangos.

Viena iš ugnikalnio išsiveržimo pasekmių yra nutrauktas 827 km ilgio šviesolaidinis kabelis, kuriuo Tonga gyventojai buvo teikiamas internetas. Kabelio remontas gali užtrukti apie 30 dienų. Ar Starlink antros kartos satai gali padėti Tonga gyventojams? Starlink satų spiečiuje yra 270 antros kartos satų su lazeriniu ryšiu. Būtent jie galėtų padėti Tonga užtikrinti interneto prieigą.

Twitter socialiniame tinkle atsakydamas į Reuters straipsnį, kad Tonga mėnesį gali likti be interneto ryšio, Elon Musk parašė: „Ar žmonės iš Tongos galėtų mums pranešti, ar SpaceX turi siusti Starlink terminalus?”


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *