Lemtingas 4-is bandymas

bandymas Starship-lift-off-2

Lemtingas 4-is bandymas, o Starship smagiai pakilęs ir smagiai nutupęs

bandymas Starship-4

Sėkmingas startas su 32 Raptor varytuvais. SpaceX nuotrauka

Birželio 6 dieną iš Boka Čikos kosmodromo prasidėjo ketvirtas Starship išbandymas. Starship yra naujos kartos 5000 t masės, o9x122 m dydžio ir 74,3 Mn stūmos startūnas. Veikė 32 Raptor varytuvai, Super Heavy per 7 min įgreitino erdvėlaivį orbiton. Startūnas reaktyvinio stabdymo būdu sėkmingai nutūpė Meksikos įlankon.

bandymas Starship-4 C

Akimirka, kai „Super Heavy“ pakibo virš vandens Meksikos įlankoje. SpaceX nuotrauka

Lėkio 48-ją minutę erdvėlaivis Starship 7,4 km/s greičiu grįžo atmosferon, įkaito ir pademonstravo terminės apsaugos 18 tūkstančiais plytelių veiksmingumą. Eksperimento dėlei prieš startuojant 2 plytelės buvo išimtos ir viena įdaužta. Paskutinį skrydžio trečdalį erdvėlaivis praleido itin karštos plazmos apsuptyje, o dėl atmosferos trinties prarado dalį šiluminės apsaugos ir metalinį vairų apvalkalą, kuris vis dėlto išliko funkcionalus. Starship sklandžiai nutūpė Indijos vandenyne stabdydamas varytuvais.

Startūno Super heaven leidimasis. SpaceX vaizdo medžiaga

Taigi, šis bandymas apsiėjo be sprogimų, patvirtino naujoviškų idėjų realumą ir konstrukcijų racionalumą, nulemdamas ne tik Starship pripažinimą bet ir tobulesnės astronautinės technikos ateitį. Šis startūnas užtikrins kosminių lėkių pigumą, nes 1 kg išvedimo į orbitą kaina gali siekti vos 200 USD už 1 kg. Startūno Falcon 9 į orbitą 1 kg iškėlimo kaina yra ~ 3200 USD, o Falcon Heavy ~ 1400 USD/1 kg. E. Musk jau statydina Starfactory, kasdien gaminsiantį po tokį startūną būsimoms kelionėms į Mėnulį ir Marsą.

Kitą dieną SpaceX įvykdė 300-jį Falcon9 startą su 22 Starlink satais. 16 kartą pakilusi, po 8,5 min I-ji pakopa nutūpė į „Shortfall of Gravitas“ („gravitacinis trumpakrytis“) plūdurą, o 52-ją minutę II-ji pakopa paskleidė satus, padaugindama iki 6 tūkst orbituojančių.

Ankstesni bandymai

Pirmoji „Starship“ bandomoji misija buvo pradėta 2023 m. balandžio 20 d. iš Žvaigždžių bazės – tada pirmoji pakopa ir erdvėlaivis neatsiskyrė, kaip buvo planuota, ir „SpaceX“ operatoriai, praėjus vos keturioms minutėms po starto, atliko kontroliuojamą erdvėlaivio savidestrukciją.

Antrasis „Starship“ skrydis 2023 m. lapkričio 18 d. jau truko devynias minutes, taigi pakako laiko pakopoms atskirti, tačiau vėliau nutrūko ryšys su aparatu ir raketa buvo „greitai neplanuotai išardyta“ – ryšys su ja nutrūko 148 km aukštyje, o tai reiškia, kad ji techniškai buvo patekusi į kosmosą.

Trečią kartą 2024 m. kovo 14 d. „SpaceX“ pasiekė sėkmę: „Starship“ skrydis truko apie 50 minučių, po to nutrūko ryšys ir „Starship“ buvo sunaikintas grįžtant į Žemės atmosferą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *