ESA ir Vast kosminės stoties projektas

vast Haven 1

Europos kosmoso agentūra (ESA) ir Vast Berlyno tarptautinėje aviacijos parodoje (ILA) Vokietijoje pasirašė susitarimo memorandumą dėl būsimų „Haven 1“ kosminių stočių. Apie tai esamę rašė tekstuose „Aukso karštligė – kosminės stotys„, „Privačios orbitinės kosminės stotys„, „Kosminės orbitinės stotys„, „Tiangong-2 stotis ir Starlink satai„.

Vast memorandum

Iš kairės į dešinę: Dr. Ulrike M. Bohlmann (ESA), Daniel Neuenschwander (ESA), J. Aschbacher (ESA), M. Haot (VAST), Clay Mowry (VAST), David Caponio (VAST) ir Kelly Halfin (VAST). Akimirka prieš memorandumo pasirašymą. Vast nuotrauka

Vast memorandum ILA 2024

ESA direktorius J. Aschbacher ir Vast vadovas Max Haot prieš memorandumo pasirašymą. Vast nuotrauka

Susitarime išdėstytas šalių ketinimas skatinti žmonių skrydžius į kosmosą, mokslo, technologijų ir komercializavimo plėtrą bei tirti bendradarbiavimą žemoje Žemės orbitoje (LEO). Susitarimas neįtraukia Tarptautinės kosminės stoties (TKS) ir Kinijos Kosminės stoties. Pasirašytame susitarimo memorandume taip pat atsispindi EKA siekis sklandžiai ir veiksmingai pereiti nuo TKS prie tvaraus žmonių ir robotų infrastruktūros naudojimo LEO po 2030 m. į susitarimą įtrauktos ir komercinės paslaugos.

Europos kosminė stotis

Bendradarbiaujant iš pradžių daugiausia dėmesio bus skiriama galimybių ištirti galimybes Europai naudotis kosmosu pasitelkiant kosmines stotis „Haven 1“. Šios galimybės galėtų apimti EKA ir jos valstybių narių prieigą prie sparčiųjų kosminių stočių astronautų misijoms ir mokslinių tyrimų veiklai, taip pat komercinio verslo plėtrą ir paramą Europos pramonei, kad ji galėtų tiekti posistemius ir įrangą būsimoms sparčiosioms kosminėms stotims.

vast Haven_1_Station_B

Būsimos kosminės stoties Haven 1 vizualizcija. vastspace.com nuotrauka

Be to, bendradarbiaudama „Vast“ galės ateityje naudotis kvalifikuotomis Europos LEO krovinių bei ekipažų gabenimo paslaugomis rinkos kainomis ir komerciškai gyvybingomis sąlygomis, taip pat kaip kompensacija už būsimas EKA astronautų misijas. Be to, bendrovė ir EKA kartu rems Europos pramonę, kad ji gautų sertifikatus, leidžiančius prisijungti prie būsimų „Vast“ kosminių stočių.

Kalbėdamas apie bendradarbiavimą, ESA vadovas Josef Aschbacher sakė: „Šis parašas dar kartą pabrėžia EKA siekį modernizuotis ir patenkinti naujos kosmoso ekonomikos eros poreikius. Mūsų komandos tikisi glaudžiai bendradarbiauti su VAST komandomis, kad būtų užtikrinti Europos interesai ir mūsų bendras vaidmuo kosmoso tyrimų srityje.“ Generalinis direktoratas taip pat pridūrė: „EKA įrodė, kad yra pasiryžusi atlikti lemiamą vaidmenį toliau plėtojant LEO ekonomiką kosmose Europos ir Europos piliečių labui.“

Haven 1 stotis

Suderinamas prisijungimas prie SpaceX Crew Dragon erdvėlaivio bei galimybė stotyje 4 astronautamas dirbti iki 30 parų. Mokslo, mokslinių tyrimų ir gamybos kosmose galimybės bei naudojimasis iki 1000 W galia. Galimybė naudotis visą parą veikiančiu ryšiu, iš Žemės į stotį nuskraidinti iki 300 kg krovinį. Dirbtinės gravitacijos galimybė sukantis stočiai. Ekipažo aprūpinimas visomis reikalingomis eksploatacinėmis medžiagomis bei privatumas ir orbitoje praleisto laiko kontrolė. Didelis lango kupolas apžvalgai ir fotografavimui. Gigabitinės spartos „Starlink“ lazerinis tinklinis interneto ryšys. Ir, aišku, ekipažo vietos poilsiui.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *