Aukso karštligė – kosminės stotys

Aukso final configuration of ISS B

Aukso karštligė siaučia privačių kosminių stočių rinkoje ir krečia dalyvius

Aukso final configuration of ISS

TKS žemutinėje Žemės orbitoje veikia nuo 1998 metų. NASA nuotrauka

Po Tarptautinės Kosminės Stoties ?

Artėjant Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS) eros pabaigai, kyla keli esminiai klausimai: kas bus, kai TKS eksploatacija bus nutraukta? Ar ateis nauja žemutinių Žemės orbitų (LEO) privačių stočių epocha? Numatoma TKS pabaiga yra 2030 metai.

Kosmoso sektoriaus dalyviams klausimas „Kas užims TKS vietą?” nėra naujas. NASA CLD (Commercial LEO Destinations) programos keturių rangovų pateikti stočių projektai yra rimtas JAV žingsnis atsakyti į šį klausimą. Pateikti keturi projektai: tai „Blue Origin” stotis Orbital Reef, „Nanoracks” stotis StarLab, „Northrop Grumman” stotis ir Axiom stotis. Pagal CDL programą 415 mln. USD investicijų paskirta „Blue Origin“, „Nanoracks“ ir „Northrop Grumman” stočių projektams. Jau anksčiau 400 mln. USD buvo paskirti tik „Axiom“ stočiai, kuri pagal atskirą sutartį yra CLD programos dalis.

Aukso, Orbital Reef stotis

„Blue Origin“ ir „Sierra Space”  stoties Orbital Reef bazinė konfigūracija. Orbital Reef nuotrauka

Aukso, Starlab stotis

Starlab stotis skirta pažangiems tyrimams, komercinės pramoninės veiklos skatinimui bei JAV lyderystei žemutinėje Žemės orbitoje. Starlab nuotrauka

Aukso, Northrop Grumman stotis

Northrop Grumman stoties vizualizacija. Northrop Grumman nuotrauka

Vis dar neaišku, koks bus tokio perėjimo prie privačių ir nacionalinių stočių žemutinėje Žemės orbitoje ekonominis poveikis? Koks bus Europos vaidmuo, kai baigsis stabiliausias ir taikiausias visų laikų bendradarbiavimas kosmose?

JAV vizija

CLD programa apima du etapus. Pirmajame „Projektavimas ir brandinimas“ etape, kuris vyks iki 2025 m., finansavimo gavėjai glaudžiai bendradarbiaus su NASA. Šiame etape bus siekiama nustatyti kiekvieno projekto technines charakteristikas, atsižvelgiant į tiek valstybinius, tiek į privačius poreikius. Antrajame etape NASA vertins projektus pagal jų įgyvendinimo trukmę. Tai yra esminis skirtumas nuo to, kaip NASA anksčiau veikė Tarptautinėje Kosminėje Stotyje. Anksčiau agentūra veikė kaip rangovas ar sistemos savininkė, o planuoja būti „klientu“.

Situacija komentuoja NASA komercinių kosminių skrydžių direktorius Phil McAlister: „Pastaraisiais metais, komerciniam sektoriui vis labiau vystantis, NASA nebebuvo sistemos savininkė ir operatorė. Imant Space Shuttle pavyzdį, tai buvo paslaugos pirkimas iš privačių asmenų. Taikydami tokį metodą, norėtume pratęsti TKS eksploatavimo laiką iki 2030 m. Jei bus įmanoma, norime jau 2028 metais į orbitą kelti papildomas veikiančias orbitines stotis. Norėdami tai padaryti, siekiame palaipsniui perkelti savo veiklą iš TKS į komercines stotis”.

Įdomus yra pažangiausios komercinės kosminės stoties projektas Axiom Station. Nors įtraukta į CLD programą, pradžioje stotis bus TKS dalis. Kitų trijų rangovų, įtrauktų į CLD („Blue Origin“, „Nanoracks“ ir „Northrop Grumman“), stotys bus skriejančios laisvai po iškėlimo į LEO. „Axiom“ stotis savarankiška taps tik po TKS eksploatavimo nutraukimo.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *