Mėnulio važiuoklis

Vaziuoklis Lunar-outpost

Mėnulio važiuoklis – NASA renkasi bendroves, kurios skatins „Artemis“ ekipažų mobilumą Mėnulyje

Vaziuoklis lunar terrain vehicle (LTV)

Galbūt taip atrodys būsimasis Artemis misijų Mėnulio važiuoklis. NASA vizualizacija

NASA pasirinko bendroves „Intuitive Machines“, „Lunar Outpost“ bei „Venturi Astrolab“ (Venturi Astrolab, Inc.) Mėnulio važiuoklio (Lunar terrain vehicle – LTV) projektams. Važiuokliu „Artemis” astronautai galės keliauti Mėnulio paviršiuje, atlikdami įvairiausius tyrimus. LTV padės ir ruošiantis žmonių misijoms į Marsą. Beje, apie bendrovės Intuitive Machines Mėnulio misją Nova-C rašėmė anksčiau. Pasirenkant Artemi Mėnulio važiuoklių kūrimo darbų bendroves, panaudojama NASA patirtis kuriant ir eksploatuojant roverius. Taip siekiama sukurti komercinius pajėgumus, padedančius atlikti mokslinius atradimus ir ilgalaikius žmonių tyrimus Mėnulyje. Apie Mėnulio važiuoklius Apollo programoje esame rašę anksčiau tekstuose „Apollo apžvalga„, „Apollo 15„, „Apollo 16” ir „Apollo 17„.

Vaziuoklis Lunar_Venturi

Bendrovės Astrolab Mėnulio važiuoklio FLEX projektui NASA paskyrė 1.9 mlr USD.

NASA planuose buvo naudoti LTV operacijoms su įgula „Artemis V“ metu, o pats projektas, su tvirtai fiksuotos kainos užduotiis, yra vertinamas ~ 4,6 mlrd. USD. Kiekvienas paslaugų teikėjas pradės nuo galimybių užduoties, kuomet vienerius metus truks tyrimas, skirtas NASA reikalavimus atitinkančiai sistemai sukurti per preliminaraus projekto brandos etapą. Vėliau NASA prašys reikalavimus atitinkančio (-ių) tiekėjo (-ų) pateikti užduoties užsakymo pasiūlymą dėl demonstracinės misijos, kurios metu būtų toliau kuriama LTV, pristatoma į Mėnulio paviršių ir patvirtinamas jos veikimas bei sauga prieš „Artemis V“.

NASA paskelbs papildomų užduočių užsakymų, kad iki 2039 m. užtikrintų nesandaraus važiuoklio pajėgumus misijoms Mėnulyje ir mokslinių tyrimų poreikiams tenkinti.

Kalbėdama apie trijų bendrovių pasirinkimus, NASA Džonsono kosmoso centro Hiustone direktorė Vanessa Wyche sakė: „Tikimės, kad „Artemis” Mėnulio tyrimų transporto priemonė padės tobulinti tai, ką sužinome Mėnulyje. Transporto priemonė labai padidins mūsų astronautų galimybes tyrinėti ir vykdyti mokslinius tyrimus Mėnulio paviršiuje, taip pat tarnaus pilotuojamų misjų moksline platforma.“


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *