Mikrometeoritas apgadino Webb teleskopo veidrodžio segmentą C3. Inžinieriai tikisi, jog mikrometeorito žymė nekenks gautoms nuotraukoms.
Webb teleskopas tyrinės dvi egzoplanetas su unikaliomis savybėmis: 55 Cancri e ir LHS 3844 b
Naujasis NASA James Webb kosminis teleskopas (James Webb Space telescope – JWST) gegužės pabaigoje patyrė didesnį nei tikėtasi mikrometeoroidų poveikį. Buvo pažeistas vienas iš 18 pagrindinių teleskopo veidrodžio segmentų. Nors JAV kosmoso agentūra turės ištaisyti smūgio sukeltus iškraipymus, mokslininkai teigia, kad teleskopas veikia „viršidamas visus misijos reikalavimus“.
JWST yra naujos kartos teleskopas, skirtas tyrinėti kosminę erdvę, įskaitant tolimiausias galaktikas, susiformavusias netrukus po Didžiojo sprogimo. Projektui įgyvendinti NASA prireikė 20 metų ir apie 10 mlrd USD. 2021 gruodį teleskopas pagaliau iškeliavo į kosmosą ir pradėjo veikti daugiau nei milijono kilometrų atstumu nuo Žemės.
Į JWST pataikė mažiausiai keturi mikrometeoritai, tačiau jų dydis visiškai atitiko NASA projektavimo lūkesčius ir saugos reikalavimus. Paprastai tai dalėlė mažesnė už smėlio grūdelį, tačiau gegužę į veidrodį atsitrenkęs mikrometeoritas pasirodė daug didesnis. Incidentas įvyko gegužės 23–25 dienomis ir turėjo „vos aptinkamą poveikį“ perduodamiems duomenims. Inžinieriai toliau analizuoja smūgio pasekmes.
Hablo ir Webb teleskopų pagrindininių veidrodžių palyginimas
NASA tikėjosi, kad Webb teleskopas bus bombarduojamas kosminėmis dalelėmis, kurios kosmose gana paplitusios. NASA, kurdama paauksuotus veidrodžius, numatė galimybę, kad teleskopas retkarčiais bus veikiamas mikrodalelių, ultravioletinių spindulių ir kosminės radiacijos. Gegužės pabaigoje į JWST pataikęs mikrometeoritas buvo didesnis nei imitacijose Žemėje. Inžinieriai jau ėmėsi priemonių, kad išlygintų netikėto poveikio sukeltą gaunamų duomenų iškraipymą. Nepaisant to, NASA pažymi, kad specialistai negalės panaikinti smūgio pasekmių.
Įvairių infraraudonųjų spindulių kosminių teleskopų gaunamų vaizdų palyginimas