NATO, kosmosas, Stoltenberg – kodėl NATO ketina kosmose vykdyti veiklą ?
2019 lapkričio 20 dieną NATO šalys kosmosą paskelbė dar viena aljanso veiklos sfera. Į kosmosą gabenti ginklų ir ten juos laikyti neketinama. Tokia trumpa NATO vadovo Jens Stoltenberg spaudos konferencijos santrauka.
„Šiandien ministrai priėmė svarbų nutarimą, susietą su NATO veiklos adaptavimu. Mes susitarėmė, kad kosmosas turi tapti nauja NATO veiklos sfera, šalia tokių sferų kaip sausuma, oras, vanduo ir cyber erdvė. Kosmosas yra dalis mūsų kasdieninio gyvenimo čia, Žemėje. Jis turi būti naudojamas taikiais tikslais, tačiau gali būti naudojamas ir agresyviais tikslais. Palydovus galima užblokuoti, įsilaužti į juos ar apginkluoti. Priešpalydoviniai ginklai gali sutrikdyti ryšio priemonės ir kitokias mūsų visuomenės naudojamas paslaugas, tokias kaip avia pervežimai, orų prognozavimas ar bankininkystė.
Oficiali NATO generalinio sekretoriaus Jens Stoltenberg nuotrauka. Šaltinis
Aljansui kosmosas yra svarbus kaip atgrasymo ir gynybos priemonė, įskaitant galimybę naviguoti, rinkti duomenis ir aptikti raketų paleidimus. Šiuo metu apie Žemę skrieja apie 2000 palydovų. (Astronautika.lt komentaras – 2019 kovo 31 dieną apie Žemę orbitavo 2062 palydovai. Iš jų – Rusijai priklauso 153, JAV – 901. JAV kovo 31 dieną turėjo daugiau karinių palydovų (176) nei Rusija bendrai palydovų. Daugiau nei pusė iš 2062 priklausė NATO šalims) Maždaug pusė jų priklauso NATO šalims. NATO neketina iškelti ginklų į kosmosą. Mes esame gynybinis aljansas” – iš J. Stoltenberg kalbos spaudos konferencijoje. Visa kalba.
NATO generalinio sekretoriaus Jens Stoltenberg lapkričio 20 dienos spaudos konferencija