ORBITS Act – sauga nuo taršos

orbital-debris-O

ORBITS rengiamas dokumentas yra svarbus, užtikrinant šiukšlių orbitose apie Žemę mažinimą ir likvidavimą.

orbital-debris-O

Įvairiuose aukščiuose apie Žemę orbituoja daug šiukšlių

Minint prezidento J. F. Kennedy kalbos „We chose the Moon“ (Mes pasirinkome Mėnulį) 60-metį, JAV senatoriai Hickenlooper, Cantwell, Wicker ir Lummis pasiūlė įstatyminį dokumentą ORBITS Act apsaugai nuo pavojingos kosmoso taršos. Jis numato orbitinių teršalų šalinimo užduotis ir finansavimą 2023-27 metams. Tuo pačiu įpareigoja federalines tarnybas tobulinti ODMS (Orbital Debris Mitigation Standards), pratęsiant ASat nebeveikiančių dirbtinių palydovų šalinimo eksperimentą. Svarbiausius darbus ketinama pavesti Astroscale U.S. bendrovei pagal ISAM (In-space Service Assembly and Manufacturing) programą.

Kosminio teršimo mastai nuolat didėja. JAV ir Rusijos atitinkamos tarnybos 2013-ais katalogizavo po 16 tūkst  >10 cm objektų. 2021-ais užfiksuota jau po 23 tūkst. Tarp jų yra 14 tūkst satų, raketinių startūnų dalių bei irimo fragmentų. Tai priklauso 40 valstybių ir įvairiose orbitose lekia 10-15 km/s greičiais. Veikiančių satų yra ~ 6500. Apie 6300 objektų priklauso Rusijai, 4280 – JAV, 2750 – Kinijai ir kitoms valstybėms.

Smulkesnių 10 cm taršos objektų priskaičiuojama net 130 mln bendros 10 tūkst tonų masės. Satai (ir šiukšlės) iš 600 km ir žemesnių orbitų palaipsniui žemėja ir atmosferoje sudega, tačiau masyvesnieji apdegę  nukrenta Žemėn. Arba laidojami (laiku pasirūpinus) į kapinyną Ramiojo vandenyno Nemo taške.

Susidūrimai orbitose

Būta ir susidūrimų orbitose. 2009-ais rusų 900 kg satas Kosmos-2251 800 km aukštyje susidūrė su JAV Iridium-33. Abu satai subyrėjo į 600 stambesnių ir apie 2000 smulkesnių fragmentų. Nuo smulkmės vien šatlai nukentėjo 170 kartų, netgi sugrįžus teko keisti langus. TKS 2016-ais patyrė 7 mm didumo įdaužą ir manipuliatoriaus apgadinimą.

Lig šiol tik SpaxeX rūpinasi savo startūnų grąžinimu ir pakartotinu naudojimu, o dauguma kitų raketinių kompleksų laksto kol sudega arba nukrenta, pvz neseniai kinų Long March 5B dalis nuskendo Indijos vandenyne (yra kritę ir ties Filipinais bei Indonezija).

Beje, krintančius objektus sunku pastebėti. 2020-ais krintantį 11,7 km/s greičiu o3m 23 t meteoroidą ties Ramiuoju vandenynu pamatė JAV Havajų observatorija per GOES-17 satą. Meteroidas užfiksuotas tik 11,9 km aukštyje virš Žemės, likus 10 min iki smūgio.

Jau senokai veikia kosminių šiukšlių stebėjimo ir fiksavimo įstaigos. Tai NASA Orbital Debris Program Office, ESA Space Debris Telescope ir kitos. 1993-ais įsteigta tarptautinė Inter-Agency Space Debris Coordination Komittee. Gaila, tačiau kol kas efektyvių priemonių su kosminėmis šiukšlėmis nėra. Efektyvių rezultatų žada ir Think Orbital Inc, Red Wire Corporation bei ARFL (Air Force Research Laboratory).


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *