POLSA ir Virgin Orbit susitarimas

POLSA Creotech

POLSA (Lenkijos Kosmoso Agentūra) kovo 17 pasirašė ketinimų protokolą su Virgin Orbit ir ketina jau kitais metais panaudoti JAV bendrovės „LauncherOne“ palydovų paleidimo sistemą.

POLSA Virgin Orbiter

Vykdydamas trečiąją misiją, Virgin Orbit startūnas LauncherOne į 500 kilometrų orbitą iškėlė septynis mažuosius satus. Noutrauka Virgin Orbit

POLSA ir Virgin Orbit atstovai tikisi, kad projektas padidins kosmoso pajėgumus visame regione. Daugelis Rytų Europos šalių kalbasi su Varšuva dėl dalyvavimo iniciatyvoje. POLSA prezidentas Grzegorz Wrochna sakė, kad Lenkijos kosmoso pramonė sparčiai augo. Tačiau suteikus vietos žaidėjams galimybę iš Lenkijos teritorijos paleisti mažus palydovus, gali būti pašalintos kliūtys, trukdančios tolesniam augimui, sakė G. Wrochna.

Virgin Orbit susitarimas rodo Lenkijos pasiryžimą užsitikrinti paleidimo pajėgumus be rusiškų startūnų. „Europoje dominuoja prancūziškos raketos, tačiau jų pajėgumai yra riboti“, – sakė G. Wrochna. „Kai kurios įmonės renkasi Kinijos ar Rusijos raketas, tačiau dėl Rusijos invazijos į Ukrainą pastaroji galimybė Lenkijai nebegalioja. Lenkija neturi prieigos prie jūros, nors jos 500 kilometrų Baltijos jūros pakrantė yra tiesiai priešais Daniją, Norvegiją, Švediją ir Suomiją. Lenkija negali turėti savo pajūrio kosmodromo. „Negalime vykdyti reguliarių vertikalių startų iš Lenkijos dėl pavojaus kylančioms raketoms ar dalims kristi į apgyvendintą teritoriją“, – sakė G. Wrochna. „Virgin Orbit siūloma tokia technologija: raketa su satais tvirtinama prie lėktuvo, pakylančio iš Lenkijos oro uosto ir skrendančio virš Šiaurės jūros. Tuomet raketa paleidžiama iš 10 km aukščio 600 kilometrų per valandą greičiu. Toks galimas kelias į orbitą“.

Virgin Orbit generalinis direktorius Dan Hart sakė, kad ketinimų protokolas leidžia POLSA ir Virgin Orbit „pradėti tikrąjį darbą, siekiant išsiaiškinant ką reikia padaryti. Pradžia bus Lenkijos oro uostų įvertinimas”.

Trys jūros ir PIAST

Siekdama stiprinti tarptautinį bendradarbiavimą Vidurio ir Rytų Europoje, POLSA siekia įtraukti kitas Trijų jūrų (Baltijos, Adrijos ir Juodosios) iniciatyvos šalis. Tai potencialiai išplėstų technologijų vartotojų bazę tokiose valstybėse kaip Kroatija, Čekija, Vengrija, Lietuva, Rumunija ir Slovakija. Lenkijos kosmoso sektoriuje yra sparčiai augančių privačios pramonės dalyvių grupė, o jų dalyvavimas bus gyvybiškai svarbus projekto pažangai, sakė POLSA prezidentas.

POLSA Creotech

Creotech Instruments kuria satus Lenkijos ginkluotosioms pajėgoms

Sat-Revolution (Lenkijos New Space kompanija) naudodamasi Virgin Orbit paslaugomis jau paleido keletą palydovų. Paleidimas iš Lenkijos palengvintų jų veiklą ir sumažintų priklausomybę nuo lėkių iš JAV“, – sakė G. Wrochna. „Creotech Instruments taip pat ruošiasi pirmajam lėkiu”.

2021 metais pagal Lenkijos vaizdo palydovų (PIAST) projektą kosmoso kompanijų sudarytas konsorciumas pradėjo kurti tris nanopalydovus. Satus, kurie į orbitą bus iškelti 2024 metais, administruos Lenkijos ginkluotosios pajėgos. Creotech Instruments, konsorciumo dalyvis, kuria nanosatus bendradarbiaudamas su projekto vadovu Lenkijos Karo technologijos universitetu (WAT). Taip siekiama Lenkijos ginkluotosioms pajėgoms sukurti Žemės stebėjimo satų spiečių. Satai pateiks 5 m skiriamosios gebos vaizdus.

Vyriausybinė POLSA su būstinė Gdanske, įkurta 2014, pilnai pradėjo veikti 2015 pabaigoje. Agentūrą prižiūri Lenkijos ministras pirmininkas. Lenkija į NATO įstojo 1999, į Europos Sąjungą 2004, o į Europos kosmoso agentūrą (ESA) 2012 m.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *