Rocket Lab startūnas Neutron

Neutron Peter_Beck-Med

Rocket Lab kompanija paskelbė startūno (raketos) Neutron kūrimo planus ir ketinimus įsitvirtinti sunkesnių palydovų iškėlimo rinkoje.

Rocket Lab Electron facility

Sėkmingai įsitvirtinusi mažų satų iškėlimo rinkoje, JAV kompanija Rocket Lab ketina veržtis į krovinių iki 8000 kg iškėlimo rinką

Neutron startūnas pristatytas po Rocket Lab susijungimo su Vector Acquisition Corp. Įstatinio kapitalo padidinimas iki 4.1 mlr USD leidžia Rocket Lab Neutron kūrimui paskirti 470 mln USD. Tikimasi startūną panaudoti palydovų žvaigždynų iškėlimui, kosminėms misijoms ir komerciniams kosminiams skrydžiams. Ketinamą į žemą orbitą apie Žemę (LEO) iki 8000 kg krovinius iškelti jau 2024 metais iš Wallops salos (Virdžinijos valstija, JAV) kosmodromo. Pirmasis Rocket Lab kosmodromas veikia Naujoje Zelandijoje, Mahia vietovėje.

Wallops_Flight_Facility Neutron

Nuo 1961 metų veikiantis Wallops salos kosmodromas naudojamas Cygnus erdvėlaivių iškėlimui

Neutron startūnas bus konstruojamas remiantis Rocket Lab darbiniu arkliuku startūnu Electron, kuris nuo 2019 metu yra antras (po Falcon 9) dažniausiai paleidžiamas JAV startūnas. Electron iškelia į LEO palydovus iki 300 kg, tai Neutron startūnas bus orientuotas į žymiai masyvesnius krovinius.

Neutron ir Electron startūnai

Electron and Neutron rockets

Po trejų metų startūnas Electron šalia Neutron atrodys lyg nykštukas

Projektinis 2 pakopų naujojo startūno aukštis yra 40 m, diametras 4.5 m, o keliamoji galia iki 8000 kg į LEO, 2000 kg į Mėnulį ir 1500 kg į Marsą ar Venerą. Pirmoji Neutron pakopa bus daugkartinė, gebanti nusileisti ant platformos vandenyne, su žibalo ir skysto deguonies varytuvais. Būtent šis faktorius leis sumažinti paleidimo išlaidas. Pradžioje startūnas Neutron kels palydovus, vėliau lėkdins krovinius į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS) ir, galbūt, skraidins astronautus. Startūnui Electron naudojami 3D būdu gaminami 9 Rutherford varytuvai su elektriniais siurbliais. Abi naujoves naudoja tik Rocket lab kompanija.

New rocket Neutron LEO

Naujo Rocket Lab startūno vizualizacija

Rocket lab vadovas Jeff Beck viename interviu sakė: „Istoriškai vidutinė kėlimo masė yra nuo 4000 iki 5000 kg, tad didelės raketos dažniausiai skraido tuščios. Daugumą palydovinių žvaigždynų sudaro nuo 5 iki 11 satų po 500–700 kg vienoje plokštumoje.“ Naujasis startūnas užtikrins augantį sunkesnių palydovų iškėlimo poreiki iki 2029.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *