Sena istorija – Long March3B

Kinija, Long March3B, Intelsat, Xichang-Main-Gate-Launch-631

Kinija, Long March3B, Intelsat – dar viena katastrofa

Jau esame rašę apie įvairius atvejus, kuomet paleidžiant raketas su palydovais ar erdvėlaiviais, įvyksta katastrofos. Jose žūsta žmonės. Žūsta dirbantys kosmodrome ar susirinkusieji pažiūrėti raketos starto. Žūsta astronautai ar kosmonautai, kylantys į misijas ar besileidžiantys po sėkmingų misijų atgal į Žemę.

Kinija, Long March3B, Intelsat

Vos 2 sekundės po starto (laikas 0:00:41), o raketa Long March3B pradėjo krypti nuo kurso

Kinija, Long March3B, Intelsat

Raketa Long March3B krinta į kaimelį kalvose ir susprogsta

1996 metų vasario 14 Kinijos raketa Long March3B (pirmoji šios serijos raketa) iš Xichang kosmodromo turėjo į orbitą išlėkdinti telekominukacinį palydovą Intelsat 708. Nuo starto praėjus vos 2 sekundėms, raketa Long March3B ėmė krypti nuo kurso, o 22 lėkio sekundę nukrito ant kalvose esančio kaimelio. 426 tonų masės raketa su didžiuliu kiekiu kuro sprogo, 4180 kg palydovas ir kaimelis Meyelingcun (mūsų standartais – mažas miestelis) buvo sunaikintas.

Kinija, Long March3B, Intelsat Kinija, Long March3B, Intelsat

Žvelgiant į raketos Long March3B sprogimo pasekmes, sunku patikėti, jog aukų skaičius yra 7

Vėliau nustatyta avarijos priežastis buvo trumpas sujungimas raketos įrangoje starto metu. Oficialus, paskelbtas aukų skaičius yra 7, tačiau realiai aukų skaičius turėjo siekti per 100. Aukų skaičius diskutuojamas net ir dabar, praėjus keliems dešimtmečiams po avarijos, nes oficialiai Kinijoje miršta tik keli žmonės, o kai kuriais atvejais mirusių žmonių skaičius siekia kelis šimtus.

„Space Systems / Loral“ (Intelsat 708 palydovo gamintoja) dalyvavimas avarijos tyrime sukėlė didelius politinius ginčus JAV. Avarijos tyrimo metu gauta informacija padėtų Kinijai pagerinti savo civilines ir balistines raketas. Po šio 1996 metų įvykio, JAV uždraudė bet kokių licenzijų išdavimą JAV palydovų paleidimui su Kinijos raketomis.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *