Seniausias Jungtinės Karalystės palydovas

seniausias virselis

Seniausias Jungtinės Karalystės palydovas Skynet 1A perkeltas į kitą orbitą. Kol kas neaišku, kas, kada ir kodėl taip padarė.

1969 m. lapkičio 21 d. į geosinchroninę Žemės orbitą iškeltas karinis „Skynet 1A” satas. Lėkdamas ~ 36 000 km aukštyje, 400 R orbitoje, 422 kg masės ir 81 cm x 1,37 cm didumo satas, užtikrino JK karinio laivyno ryšį. Analogiškas „Skynet 1B“ buvo iškeltas 1970 m. rugpjūčio 19 d., tačiau dėl varytuvo gedimo orbitos apogėjuje, palydovas atsidūrė netinkamoje orbitoje ir negalėjo užtikrinti ryšio.

Satus sukūrė jau nebeegzistuojanti „”Philco Ford Space & Reentry Systems Division”“ aerokosminė kompanija, o į kosmosą juos iškėlė JAV karinių oro pajėgų startūnas „Delta“.

seniausias Skynet 1A
Pirmieji  Skynet užtikrino saugų balso, telegrafo ir fakso ryšį tarp JK karinės būstinės ir laivų bei bazių Artimuosiuose ir Tolimuosiuose Rytuose

Abu satai pradžioje buvo valdomi iš JAV karinių oro pajėgų palydovų įrenginio Sunnyvale vietovėje. Įrenginys plačiai žinomas kitu, Mėlynojo kubo, pavadinimu. Vėliau satų valdymas perduotas Jungtinės Karalystės operacijų centrui RAF Oukhangerio oro uoste Hampšyre. „Skynet 1A” veikė 36 mėnesius, o 1977 m. birželyje JK prarado ryšį su satu.

Seniausias Blue cube
JAV satų valdymoo centras arba Mėlynasis kubas

Po sato veikimo pabaigos, septintojo dešimtmečio viduryje, buvo duota komanda paleisti varytuvus. Satas turėjo perskristi į kitą orbitą. Tik kas, kokiu tikslu ir kokius įgaliojimus turėdami tai padarė?

Seniausias Skynet-1A

Sato „Skynet 1A” dabartinė pozicija

Jungtinės Karalystės vyriausybei gali tekti pagalvoti apie seno sato perkėlimą į saugesnę vietą. Nors satas orbituoja labai aukštai, jis yra kosminė šiukšlė. JAV ir Kinija įrodė, kad senus satus galima sugauti net geosinchroninėje orbitoje. Kosmoso konsultantas daktaras Stuart Eves sako: „Dabar satas yra vadinamajame gravitaciniame šulinyje 105 0 V ilgumos ir klaidžioja pirmyn ir atgal kaip rutuliukas dubens dugne. Deja, dėl to jis nuolat atsiduria arti kitų satų orbitų ir kyla rizika, kad gali į ką nors atsitrenkti“.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *