Serbija prisijungė prie ILRS

Serbija China-led-ILRS

Serbija tapo naujausia šalimi, prisijungusia prie ILRS programos, kurią Kinija siūlo įvairioms valstybėms.

Serbija ILRS

Būsimoji Mėnulio tyrimų stotis pagal Kiniją

Serbija tapo naujausia šalimi, prisijungusia prie Kinijos vadovaujamos Tarptautinės Mėnulio tyrimų stoties (International Lunar Research Station – ILRS) programos. Serbijos mokslo, technologinės plėtros ir inovacijų ministerija šią savaitę pasirašė susitarimo memorandumą su Kinijos nacionaline kosmoso administracija (CNSA) dėl bendradarbiavimo su Tarptautine Mėnulio tyrimų stotimi (ILRS). Susitarimo memorandumas pasirašytas po Kinijos prezidento Xi Jinpingo valstybinio vizito Serbijoje 2024 m. gegužės 7-8 d.

Be susitarimo memorandumo dėl bendradarbiavimo, susijusio su ILRS, abi šalys taip pat pasirašė susitarimo memorandumą dėl bendradarbiavimo inovacijų srityje tiriant ir taikiai naudojant kosminę erdvę.

2021 m. kovo 9 d. CNSA administratorius Zhang Kejianas ir „Roscosmos” generalinis direktorius D. Rogozin pasirašė Kinijos ir Rusijos Federacijos susitarimo memorandumą dėl bendradarbiavimo statant Tarptautinę Mėnulio tyrimų stotį (ILRS). Nuo to laiko įvairios šalys ir įmonės pareiškė norą prisijungti prie šios programos, o Serbija tapo 11-ąja ir naujausia šalimi, prisijungusia prie Mėnulio bendradarbiavimo programos.

ILRS programa

Įgyvendindamos ILRS, Kinija, Rusija ir kitos narės pasinaudos patirtimi mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros bei kosmoso įrangos naudojimo srityse. Taip ketinama kartu parengti ILRS kūrimo planą. Vėliau glaudžiai bendradarbiauti planuojant, projektuojant, kuriant, įgyvendindant ir eksploatuojant ILRS. Patirtį turi Kinija, ją turėjo Rusija, tačiau jau prarado. Kitų narių patirtis yra, švelniai tariant, abejotina.

ILRS bus plečiama ir prižiūrima kompleksinė mokslinių eksperimentų įranga. Ji Mėnulio paviršiuje ir orbitoje veiks autonomiškai. Aišku, kartais įrangą turės prižiūrėti žmonės. Ji galės užtikrinti energijos tiekimą, valdymą, ryšį ir navigaciją, keliones į Žemę, Mėnulio mokslinius tyrimus ir antžeminį aptarnavimą. Be to, jis leis vykdyti įvairią daugiadisciplininę, daugiatikslę, plataus masto mokslinę ir technologinę veiklą, įskaitant mokslinius tyrinėjimus ir mokslinius tyrimus.

Iš esmės, ILRS programa, startavusi 2021 metais, yra Kinijos atsakas JAV Artemis susitarimams. ILRS Kinija daug vilčių dėjo į Rusijos Luna-25, Luna-26 ir Luna-27 erdvėlaivių lėkius į Mėnulį ir tyrimus. Luna-25 nesėkmingai jau lėkė 2023 rudenį, Luna-26 ir Luna-27 lėkiai perkelti į 2027-2028 metus. Savo tikslus, paleisdama Change tyriklius į Mėnulį, Kinija vykdo. Paskutinis tyriklis Change-6 paleistas į nematomąją Mėnulio pusę gegužės 3 dieną. ILRS veikloje dalyvauja arba bent jau pasirašė susitarimus 10 valstybių. Tai Rusija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Egiptas, Nikaragva, Serbija, Pakistanas, Pietų Afrika, Tailandas ir Venesuela.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *