Demo-2, NASA ir TKS

Demo-2, TKS, DM-2 patch

Demo-2, NASA ir TKS – paskelbta misijos data, gegužės 27

Demonstracinė misija Demo-2

2020 gegužės 27 prasidės nauja kosminių skrydžių era, kai JAV astronautai lėks iš Amerikos žemės į Tarptautinę Kosminę Stotį (TKS) Amerikos raketa pagal NASA Komercinių skrydžių programą (CCP – Commercial Crew Program). Astronautai Bob Behnken ir Douglas Hurley SpaceX erdvėlaiviu Crew Dragon pradės skrydį raketa Falcon 9 11 val. 32 min iš istorinės starto aikštelės LC39A Floridoje. Aikštelė LC39A, iš kurios kilo Apollo (Apollo-7 1968 metais) ir Space Shuttle (Columbia 1981 metais) erdvėlaiviai, trečią kartą taps istorine. Demonstracinės misijos (NASA pavadinta Demo-2) trukmė bus apie savaitę, nors NASA užsimina ir apie 30 parų misijos trukmę.

Demo-2, NASA, D.Hurley R.Behnken

NASA astronautai Douglas Hurley ir Bob Behnken demonstracinei misijai (Demo-2) ir lėkiui į TKS pasiruošę

Tai paskutinis bandymas, kuomet misijos metu bus patikrinta starto aikštelės LC39A, raketos Falcon 9, erdvėlaivio Crew Dragon, ekipažo nulėkdinimo į TKS ir parskraidinimo atgal sistemos funkcionalumas. NASA astronautai pirmą sykį išmėgins erdvėlaivio sistemas realiame skrydyje.

Pirmieji treniruotes su naujuoju SpaceX erdvėlaiviu Crew Dragon pradėjo NASA astronautai Douglas Hurley ir Bob Behnken. Abiejų astronautų kosmnių skrydžių patirtis didžiulė: Douglas Hurley dalyvavo dviejose Space Shuttle misijose (STS‐127 ir paskutinė Space Shuttle misija STS‐135), Bob Behnken – 2 skrydžiai Space Shuttle (misijos STS-123 ir STS-130), 6 išėjimai į atvirą kosmosą (bendra trukmė – 36 val). Iki patekimo į NASA, abu astronautai buvo kariškiai.

Demonstracinei misijai ruošiasi ir dubleriai: Mike Hopkins (1 skrydis, 2 išėjimai į atvirą kosmosą) ir Victor Glover (pirmas skrydis).

Demo-2, TKS, DM-2 patch

Demonstracinės misijos logo

Demo-2 misijos vadas D. Hurley bus atsakingas už startą, skrydį atgal ir nusileidimą į Žemę, B. Behnken vadovaus erdvėlaivio suartėjimui, susijungimui ir atsijungimui su Tarptautine Kosmine Stotimi bei stebės misijos eigą, kai erdvėlaivis bus prijungtas prie stoties.

TKS ekipažas laukia

Raketa Falcon 9, pakilusi iš LC39A aikštelės, įgreitins Crew Dragon erdvėlaivį iki 27 000 km/val (~ 7.9 km/s) greičio, ir nulėkdins jį iki TKS. Žemės orbitoje erdvėlaivio ekipažas ir SpaceX skrydžio valdymo komanda patikrins erdvėlaivio sistemas ir dar sykį testuos erdvėlaivio kontrolės bei valdymo įrangą bei manevrinius varytuvus. Gegužės 28 dieną, praėjus maždaug 24 valandoms po starto, erdvėlaivis prisijungs prie orbitinės stoties.

Crew Dragon erdvėlaivis, kaip ir jo krovininė versija Dragon (atliko jau 20 skrydžių į TKS) gali automatiškai susijungti su orbitine stotimi. Astronautai erdvėlaivyje ir stotyje atidžiai stebės susijungimo eigą ir, esant būtinybei, patys kontroliuos erdvėlaivio valdymą. Po sėkmingo susijungimo, NASA astronautai pereis į orbitinę stotį ir prisijungs prie 63 misijos ekipažo Chris Cassidy, Anatolijaus Ivanišino (Anatoly Ivanishin) ir Ivano Vagnerio (Ivan Vagner). 5 astronautai Tarptautinėje Kosminėje Stotyje atliks bendras užduotis ir tyrimus, stebės Crew Dragon erdvėlaivio sistemų funkcionalumą.

Expedition-63-crew, NASA ISS

Tarptautinės Kosminės Stoties 63 misijos ekipažas Chris Cassidy, Anatolijus Ivanišinas ir Ivanas Vagneris laukia atskrendančių NASA astronautų

Erdvėlaivis Crew Dragon orbitoje gali funkcionuoti mažiausiai 210 parų (viena iš NASA CCP sąlygų). Demonstracinės  misijos (Demo-2) trukmė bus ~ savaitę, nors šis Crew Dragon erdvėlaivis funkcionuoti orbitoje gali ~110 parų.

Pasibaigus demonstarcinei misijai orbitinėje stotyje, erdvėlaivis su astronautais automatiškai atsijungs ir pradės lėkį link Žemės. Nusileidimas numatytas Atlanto vandenyne netoli Floridos pakrantės. Ekipažą ir erdvėlaivį „išgriebs” SpaceX gelbėjimo laivas Go Navigator ir parplukdys į Kanaveralo iškyšulį.

Po demonstracinės misijos (Demo-2), NASA sertifikuos erdvėlaivį Crew Dragon ilgalaikėms ir operatyvioms misijoms į TKS. Sertifikavimas ir nuolatinės misijos įgalins NASA tęsti žmonijai svarbius technologinius tyrimus TKS bei ruoštis būsimiems Marso ir Mėnulio tyrimams. Pasiruošimas yra ir būsimoji Artemis pilotuojama misija 2024 metais, kuomet Mėnulyje turėtų išsilaipinti pirmoji moteris ir astronautas. Apie galimą kandidatę esame rašę anksčiau tekste „NASA, astronautai ir Mėnulis”.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *