JK kosmodromas

Sutherland

Sutherland, Škotija, kosmodromas, JK Kosmoso Agentūra – vasaros naujienos iš Jungtinės Karalystės

Sutherland kosmodromas

Sutherland

Sutherland kosmodromo vizualizacija

2018 metų vasarą Jungtinė Karalystė (JK) praneša ketinanti pastatyti Sutherland kosmodromą. Vertikalaus paleidimo kosmodromui Škotijoje, A’Hoine vietovėje, paskirta 2.5 mln £. Projektą rengia JK Kosmoso Agentūra (UK Space Agensy). Sutherland kosmodromas bus šiaurinėje Škotijos pakrantėje, iš jo galės kilti startūnai ir palydovai.

JK kosmodromas

Jungtinėje Karalystėje gali atsirasti ne vienas kosmodromas

Be šio projekto yra svarstomi ir horizontalaus pakilimo kosmodromo variantai Cornwall, Glasgow Prestwick ir Snowdonia. Tai lyg aerodromas iš kurio pakyla lėktuvas, vėliau iš jo paleidžiamas startūnas.

Greg Clark Sutherland

JK verslo sekretorius Greg Clark apžiūrinėja būsimo Sutherland kosmodromo vietą Škotijoje

Verslo sekretorius Greg Clark sakė: mes esame inovatorių bei verslininkų tauta ir siekiame turėti pirmąją vietą žemyninėje Europos palydovų startams kaip mūsų šiuolaikinės pramonės strategijos dalį. Jungtinėje Karalystėje klesti kosmoso pramonė, mokslinių tyrimų bendruomenės ir kosmoso tiekimo grandinės. Būtent tai įgalina siekti JK tiek vertikalaus tiek horizontalaus kosmodromo. Pasiremdami turima pasauline mažųjų palydovų gamybos reputacija, mes galime kurti ir sukaupti didžiulį potencialą komerciniame kosmoso amžiuje. Be to, Jungtinės Karalystės vyriausybė skelbia naują 2 milijonų £ fondą papildomiems horizontalaus starto kosmodromams visoje Jungtinėje Karalystėje – pavyzdžiui, Glazgo Prestviko vietovėje.

UK_Space_Agency

JK Kosmoso Agentūros vykdomasis direktorius Graham Turnock pareiškė: ši investicija į kosmodromą atvers naują erą JK vietos pramonei, ir tai yra tik mūsų kampanijos JK Startai pradžia. Siekdami JK buvimo kosmose, mes esame įsipareigoję remti komercinę rinką, todėl mes toliau bendradarbiausime su bet kuria bendrovė, ketinančia tai daryti būtent čia.”

2017 kosmodromas

2017 metų vasario 7 dieną JK vyriausybė pradėjo nagrinėti kosmodromo projekto Jungtinės Karalystės teritorijoje variantus. Projekto tikslai buvo du: 2020 metais pastatyti JK teritorijoje kosmodromą, iš kurio būtų galima paleisti mažus palydovus ir atlikti suborbitinius skrydžius. JK vyriausybė palydovinių startų pajėgumų vystymui skyrė 33.5 mln £. JAV aero kosmoso ir gynybos kompanija, dirbanti kartu su JAV partneriais Moog ir Rocket Labs, laimėjo didžiausius grantus po pažadų sukurti ir pastatyti šiuolaikinėmis technologijomis paremtą JK kosmodromą.

Sutherland

Sutherland, A’Mhoine, Škotijoje

Kosmodromai pasaulyje

Greta Jungtinės Karalystės pastangų pasistatyti vertikalaus pakilimo kosmodromą, reikia paminėti situaciją JAV. FAA (JAV Federalinė Civilinės aviacijos valdyba) jau licenzijavo 10 kosmodromų, dar 5 laukia licenzijavimo. 1 kosmodromas pradėtas statyti Kanadoje. Jis bus paruoštas 2020 metais.

Iki galo nėra apibrėžta kosmodromo sąvoka. Tarkime, netoli Aliaskos, Kodiak saloje yra nedidelis Pacific Spaceport Complex, iš jo leidžiamos nedidelės Electron Rocket Lab raketos į poliarines orbitas. Užsakovams reikia tik trijų paprastų dalykų: maža kaina, startas numatytu laiku ir be trukdžių kitiems klientams.

Aišku, galima prisiminti apie XXI amžiaus – kosmodromas Vostočnij – statybą Rusijoje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *