Kinijos daugkartinis erdvėlaivis

China, erdvėlaivis, daugkartinis

Rugsėjo 4 dieną iš Kinijos teritorijos paleistas daugkartinis erdvėlaivis kosmoplanas. Apie Kinijos mėginimus kopijuoti buvusius ir esamus erdvėlaivius. Čančenze (Jiuquan Satellite Launch Centre – JSLC) paleidimo centras pastatytas Gobio dykumoje, šiaurėje vakarų Kinijoje, 150 km nuo Mongolijos sienos. Tai pats seniausias Kinijos kosmodromas ir iki 1984 metų buvo vienintelis šalyje.

China, Jiuquan Satellite Launch Centre

Eksperimentinis daugkartinis erdvėlaivis kosmoplanas iškeltas raketa Long March-2F iš Čančenze paleidimo centro

Kinijos Kosmoso mokslo ir technologijų korporacija (China Aerospace Science and Technology Corporation – CASC) pareškė, jog erdvėlaivis skirtas daugkartinio panaudojimo technologijų bandymams skrydyje. Erdvėlaivis, gavęs tarptautinį 2020-063А kodą ir numerį 46389, trumpai orbituos apie Žemę ir leisis į aerodromo taką Kinijoje. Daugkartinis erdvėlaivis, iškeliamas raketa ir parskrendantis į Žemę kaip lėktuvas, dar vadinamas kosmoplanu.

Erdvėlaivis startavo 7 val 30 min. ir skries apie Žemę 332 x 348 km orbitoje

LopNurTriangle

Kinijos eksperimentinis daugkartinis kosmoplanas nusileido rugsėjo 6 į Lop Nur vietovę

Kinija mėgina kurti naujas technologijas arba kopijuoja jau esamas. Panašus daugkartinis erdvėlaivis kosmoplanas JAV buvo pradėtas kurti 1971 metais. Buvo pagaminti 5 Space Shuttle erdvėlaiviai: Discovery, Atlantis, Columbia, Challenger ir Endeavour (pagamintas 1992 metais, pakeitė Challenger). Du erdvėlaivai sunaikinti avarijose 1986 ir 2003 metais, jų ekipažai žuvo. Skrydžiai erdvėlaiviais buvo vykdomi nuo 1981 metų balandžio 12 dienos iki 2011 metų liepos 21 dienos. Per tą laiką atlikti 135 skrydžiai.

Panašus erdvėlaivis kosmoplanas Buran buvo kuriamas Sovietų Sąjungoje nuo 1976 metų. Iki 1988 metų buvo atlikti 24 skrydžiai atmosferoje ir 1988 metais vienas bepilotis automatinis skrydis aplink Žemę. 1991 metais erdvėlaivio kūrimo projektas buvo sustabdytas ir vėliau – po Sovietų Sąjungos subyrėjimo – uždarytas.

Dabartiniu metu vienintelis naudojamas daugkartinis erdvėlaivis kosmpolanas yra JAV X-37B. Jis atliko 5 ilgalaikius autonominius skrydžius, ilgiausias – 779 paros. Šeštasis autonomis skrydis prasidėjo 2020 gegužės 17 ir jis dar tęsiamas.

Launch_of_X-37B_spaceplane_for_US_Space_Force_in_May_-01

JAV kosmoplanas X-37B orbituoja aplink Žemę nuo 2020 gegužės 17 dienos

Daugkartinis erdvėlaivis

Panašūs yra dar du projektai. Tai JAV kompanijos Sierra Nevada Corporation kosmoplanas Dream Chaser ir Europos Kosmoso Agentūros kūrinys Space Rider. Tikimasi abiejų erdvėlaivių starto sulaukti 2021 metais.

erdvėlaivis, daugkartinis Space Rider

Tikėtina erdvėlaivių kosmoplanų Dream Chaser ir Space Rider starto data yra 2021 metai


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *