Supaprastintas nusileidimo į Mėnulį aparatas

NASA, Mėnulis, Orion, Gateway – intensyviai vykdomas pasiruošimas 2024 metais skristi į Mėnulį

NASA juodraštis

2019 liepos 19 NASA paskelbė juodraštinį konkurso sukurti nusileidimo į Mėnulį aparatą variantą. Jį paprašė kosmoso pramonės dalyvių pateikti pastabas šiam prašymo juodraščiui iki 2019 rugpjūčio 2 dienos.

Projekte pateikiamas naujas NASA požiūris į nusileidimo pakilimo aparato, galinčio pristatyti ekipažą į Mėnulį ir atgal į dirbtinio Mėnulio palydovo orbitą, sukūrimą. Numatomas nusileidimas 2024 metais. Tai numatyta šių metų pradžioje, o patvirtinta viceprezidento Michael Pence liepos 20 dieną kalboje, skirtoje Apollo – 11 programos 50 – mečio paminėjimui.

Orion erdvėlaivis ir Gateway

NASA planas numato du etapus. Pirmojo etapo arba „Demonstracinės misijos” metu bus sukurtas palyginti nesudėtingas Mėnulio aparatas, kuris 2024 metais dviejų astronautų įgulą nugabens ant Mėnulio paviršiaus. Astronautai Mėnulio paviršiuje gyvens ir dirbs 6,5 paros, tada grįš į Gateway orbitinę stotį. Šis nusileidimo pakilimo aparatas skries vykdant Artemis – 3 misiją – antrąjį Orion erdvėlaivio pilotuojamą skrydį. Manoma, kad, prieš astronautams atskrendant į Gateway Mėnulio orbitinę stotį, nusileidimo pakilimo aparatas jau bus atskraidintas ir prijungtas prie jos. Tai turėtų atlikti komercinė raketa. Tada du astronautai iš orbitinės stoties pereitų į aparatą ir nusileistų aukščiau minėtam 6,5 paros laikotarpiui Pietų ašigalio rajone, o kiti du astronautai pasiliktų Gateway orbitinėje stotyje ir eksperimentus atliktų dirbtinio Mėnulio palydovo orbitoje. Primename, kad Orion erdvėlaivio ekipažą sudaro 4 astronautai.

Ateityje, kaip NexstSTEP programos dalis, bus sukurta patobulinta nusileidimo pakilimo aparato versija, kuri dalyvaus 2026 metų demonstracinėje misijoje ir vėlesniuose skrydžiuose. Šie aparatai Mėnulio paviršiuje galės būti iki dviejų naktų (primename, kad Mėnulyje diena, tiek naktis yra apie dviejų Žemės savaičių trukmės). Aparatu skries 4 astronautų įgula. Aparatas galės skraidinti ir papildomą krovinį. Skirtingai nuo bazinio aparato, skirto 2024 metų misijai, patobulintame nusileidimo pakilimo aparate turėtų būti sukurtas bent dalinis jo pakartotinis panaudojimas.

NASA; Mėnulis; Orion; GatewayMėnulio orbitinė stotis Gateway misijos Artemis – 3 metu. Erdvėlaivis Orion priartėja prie orbitinės stoties, prie kurios jau prijungtas nusileidimo pakilimo aparatas. Dailininko piešinys

NASA; Mėnulis; Orion; GatewayArtemis misijų pirmasis etapas

Mėnulis – privatus ir valstybinis

Nusileidimo pakilimo aparatai bus kuriami valstybės ir privataus kapitalo lėšomis. Pasak NASA, tai leis sukurti tvarią (ilgalaikę) Mėnulio tyrinėjimų programą. Kompanijos, teikiančios paraiškas dalyvauti nusileidimo pakilimo erdvėlaivio kūrime, turėtų būti pasirengusios į projektą investuoti ne mažiau kaip 10% visų savo išlaidų. NASA neketina įsigyti teisių į šiuos aparatus, ją domina paslaugų, o ne įrangos pirkimas.

2024 metų misijos į Mėnulį nusileidimo pakilimo aparato sukūrimui NASA planuoja atrinkti ne daugiau kaip dvi kompanijas. Pirmojo etapo darbai įvertinti šimtais mln USD. Dar skaičiuojamos visos 2024 – ųjų metų nusileidimo Mėnulyje misijos išlaidos.

Kada NASA paskelbs galutinį konkurso sukurti nusileidimo pakilimo į Mėnulį aparatą variantą nėra žinoma. Jo juodraštiniame variante teigiama, kad NASA planuoja rangovus atrinkti lapkritį, tačiau ši data gali pasislinkti į priekį.

Dokumento projekto formuluotės atkartoja NASA administratoriaus James Bridenstine kreipimąsi į Senatą liepos 17 dieną. „Mano nuomone, turėtų būti trys komerciniai nusileidimo aparatai, kuriems bus skirtas finansavimas. Laikui bėgant, pasirinkimas sumažės iki dviejų”. Kai kurios kompanijos siūlėsi finansuoti 30 % ir daugiau visų nusileidimo pakilimo aparato kūrimo išlaidų, kadangi jos suinteresuotos pasiūlyti šiuos aparatus klientams, nesusietiems su NASA. Toks požiūris išlaiko įmonių motyvaciją tapti viena iš tų dviejų, kurios galų gale gaus finansavimą nusileidimo pakilimo aparato gamybai.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *