Sojuz MS-19 kapsulėje JAV astronautas ir du Rusijos kosmonautai, palikę Tarptautinę Kosminę Stotį, trečiadienį saugiai nusileido Kazachstane. Tai vyko nepaisant sustiprėjusios Maskvos ir Vašingtono priešpriešos dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje.
M. Vande Hei (kairėje), P. Dubrovas ir A. Škaplerovas (dešinėje) ilsisi po nusileidimo. Roscosmos / Handout (Reuters) nuotrauka
NASA atstovo Mark Vande Hei ir rusų Antono Škaplerovo bei Piotro Dubrovo skrydis į Žemę buvo atidžiai stebimas, siekiant nustatyti, ar didėjantis nesutarimas nesutrikdys ilgalaikio bendradarbiavimo kosmose tarp dviejų buvusių Šaltojo karo priešininkų.
Vande Hei, baigęs savo antrąją TKS misiją, užfiksavo JAV kosmoso rekordą – 355 parų misija orbitoje ir viršijo ankstesnį 340 parų rekordą, kurį 2016 m. pasiekė astronautas Scott Kelly. 55 metų Vande Hei šypsojosi ir mojavo ranka, kai gelbėtojai jį iškėlė iš kapsulės, o medikai tikrino jo gyvybinius funkcijas. „M. Vande Hei misija yra ne tik rekordinė. Ji atveria kelią būsimiems tyrinėtojams Mėnulyje, Marse ir kitur“, – sakė NASA administratoriaus Bill Nelson.
Sojuz MS-19 nusileidimą Reuters su Roscosmos transliavo tiesiogiai
Visų laikų ilgiausio buvimo kosmose rekordą, 437 paras 17 val. 58 min. nuo 1994 sausio 8 iki 1995 kovo 22, yra pasiekęs Rusijos kosmonautas Valeri Polyakov kosminėje stotyje Mir. Rusijos kosmonautui P. Dubrov tai buvo pirmasis skrydis į kosmosą. A. Škaplerovas per 4 misijas kosmose yra praleidęs 708 paros, dienas kosmose, o M. Vande Hei per dvi misijas kosmose praleido 523 paras.
Ryšių išlaikymas
Vasario 24 paskelbęs JAV ekonomines sankcijas Rusijai, JAV prezidentas Joe Biden įsakė Rusijai įvesti aukštųjų technologijų eksporto apribojimus. Tai žymiai stipresnės sankcijos, nei Rusija patyrė po 2014 Krymo aneksijos. Roscosmos vadovas D. Rogozin tuomet piktinosi daugybe „Twitter“ įrašų, kuriuose teigiama, kad JAV sankcijos gali „sunaikinti“ TKS komandinį darbą ir paskatinti TKS nukristi į Žemę. Vėliau D. Rogozin paskelbė, kad Rusija nustos tiekti ir aptarnauti Rusijoje pagamintus raketinius varytuvus RD-180, kuriuos naudojo du NASA kosminių startų tiekėjai (Boeing ir ULA), teigdamas: JAV astronautai galėtų naudoti „šluotas“, kad galėtų patekti į TKS.
NASA savo ruožtu teigė, kad JAV ir Rusijos Tarptautinės Kosminės Stoties ekipažo nariai puikiai žinojo apie įvykius Žemėje, tačiau profesionaliai dirbo kartu be įtampos. Tris sugrįžusius TKS narius kovo 18 pakeitė trys kosmonautai Oleg Artemjev, Sergej Korsakov ir Denis Matvejev, atskridusiu erdvėlaiviu Sojuz MS-21.
2022 kovo pabaigoje kosmose dirba 10 žmonių. Tarptautinėje Kosminėje Stotyje dirba NASA astronautai Kayla Barron, Thomas Marshburn ir Raja Chari, ESA astronautas Matthias Maurer bei Roscosmos kosmonautai Oleg Artemjev, Sergej Korsakov ir Denis Matvejev. Kinijos kosminėje stotyje Tianhe dirba misijos Shenzhou 13 taikonautai Ye Guangfu, Wang Yaping ir Zhai Zhigang.