SpinLaunch – kosmosan be raketų

SpinLaunch

SpinLaunch – kosmosan be raketų. Ar ši bendrovė pakeis įsisenėjusį supratimą apie galimus skrydžius į kosmosą tik raketomis. Iš tiesų, didžioji dauguma iki šiol įvykusių paleidimų, buvo vykdoma raketomis. Nuo 1957 spalio 4 d. (Pirmojo sato iškėlimas) į kosmosą sėkmingai paleista 6120 raketų, jos iškėlė 12 170 palydovų, erdvėlaivių ir kitų įrenginių. Palyginti nedaug palydovų yra paleisti iš Tarptautinės Kosminės Stoties (TKS).

SpinLaunch has built

Alternatyvaus paleidimo įrenginio konstrukcija

Situacija gali pasikeisti, ypač po bendrovės Spinlaunch neseniai atlikto sėkmingo bandymo be išmetalų ir be raketų. Didžiulis, 46 m diametro, paleidimo įrenginys yra išjudinamas elektros variklių ir pasak, SpinLaunch atstovų, tai gali palydovų išvedimo į orbitą kaštus sumažinti 10 kartų. Kitas esminis skirtumas nuo raketų yra tai, kad sistema kasdien galėtų į orbitą iškelti daug naudingų krovinių.

Norint paleisti naudingus krovinius į orbitą, prireiks projektuojamo didesnio greitintuvo (L100 Orbital Mass Accelerator). Jis galės į orbitą paleisti iki 200 kg satus. Įgreitinant krovinį iki 2.235 km/s greičio (dukart greičiau nei garso greitis), įranga patiria 10 000 G viršijančias perkrovas. Vykdant paleidimus raketomis, satai įprastai išbandomi mažesnėmis perkrovomis. SpinLaunch atlikti bandymai parodė, kad palydovų sistemos gali atlaikyti tokias perkrovas. Deja, šis perspektyvus metodas negali būti taikomas žmonių skrydžiams į kosmosą. Žmogaus organizmas gali atlaikyti apie trumpalaikes 20 G perkrovas.

Varytuvai užbaigia iškėlimą

Vakuuminė kamera ir anglies pluošto diržas išsuka sviedinius su palydivu, kuru ir varytuvais iki 2.235 km/s, diržas atleidžiamas, o sviedinys išleidžiamas iš paleidimo įrenginio. Atitinkamame aukštyje įjungiami raketiniai varytuvai užbaigia sato iškėlimą į orbitą. Raketa grįžta atgal ir vėl gali būti panaudojama. Bandymo metu sato sviedinyje nebuvo.

Spalio 22 dieną SpinLaunch atliko pirmąjį suborbitinio paleidimo testą Spaceport America (JAV, Naujosios Meksikos valstija). Bandomojo skrydžio metu paleistas prototipas pasiekė viršgarsinį greitį ir vėliau bus naudojamas pakartotinai. Bendrovė SpinLaunch tikisi pirmuosius klientų satus į orbitą paleisti 2024 metų pabaigoje.

Pasauliui stengiantis tapti draugiškesniems aplinkai, paleidimo kosmosan sistemos be teršalų bus populiari. SpinLaunch teigia, kad ateityje jis galės paleisti visus satų spiečius į svarbiausias orbitas. Paleidimo sistemos kūrimas pradėtas 2015 metais ir kol kas neaišku kokio dydžio turėtų būti orbitinės klasės greitintuvas. Suborbitinis greitintuvas yra 50.4 metro aukščio.

astronautika.lt komentaras: panašų projektą (Project HARP) rengė JAV ir Kanados gynybos departamentai septintajame dešimtmetyje.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *