Vasaris Tarptautinėje Kosminėje Stotyje

Vasaris Progress_MS-19_docking

Vasaris Tarptautinėje Kosminėje Stotyje – ekipažas dirba toliau, o Įvykiai Žemėje…

Nepaisant naujo baisaus karo, kurį Rusija pradėjo Ukrainoje, apie Žemę orbituojančioje TKS per parą sutinkami 16 saulėtekių, o tarptautinė įgula vykdo žmonijai reikšmingus mokslinius ir net žemdirbiškus eksperimentus.

Vasaris Progress_MS-19_docking

Progress 80P vasario 16 prisijungė prie TKS Poisk modulio

Vasario 10 kosmonautai A. Škaplerov ir P. Dubrov ruošėsi erdvėlaivio Progress 80P (ISS-80P) su 3,5 t krovinių priėmimui, o astronautė K. Barron ir R. Chari – erdvėlaivio Cygnus su 4 t krovinių iš Wallops salos greta Vašingtono. Van de Hei su Marshburn tvarkė COLBERT (Combined Operational Load-Bearing External Resistance Treadmill) bėgimo takelį. Pirmasis takelis Zvezda modulyje yra susietas su giroskopais, o šis Tranquility modulyje slopina bėgimo virpesius amortizatoriais ir spyruoklėmis. Įguliečiai juo kasdien bėgioja 2 val iki 20 km/h greičiais 8-12 km nuotolius (astronautė S. Williams dalyvavo net Bostono maratone). M. Maurer derino sveikatos priežiūros kompiuterį ir su R. Chari spėjo pasitikrinti stuburus Ultrasound2 prietaisu (pasitardami su medikais Žemėje) bei su T. Marshburn – ir regos parametrus.

vasaris SoFIE2

SoFIE eksperimento vykdymo vaizdai

Vasario 11 Van de Hei pradėjo SoFIE (Solid Fuel Ignition and Extinction – kieto kuro žadinimo ir gesinimo) eksperimentą, teiksiantį liepsnojimo nesvarume patirties ir priešgaisrinės saugos duomenų (vadovas Klivlendo universiteto prof. P. Ferkul). Kiti astronautai tyrė rodį – platinos šeimos metalą, kurio sukurti net 25 izotopai, pritaikant juos probiotikų gamybai (pvz jogurtų). Chari su Barron Columbus modulyje vykdė GRIP – daiktų sugriebimo ir manipuliavimo, matuojant jėgas ir miklumą, pratybas. Marshburn tikrino Unity jungtį būsimam Cygnus švartavimui (su transliacija Žemėn) bei su Van de Hei valė Tranquility higienos ir maudymosi įrenginius.

Vasario 12 Marshburn baigė tvarkyti Tranquility elektros kabelius; Chari – Veggie augalininkystę, o Maurer rinko mikrobinius mėginius nuo TKS vidaus paviršių analizei Mochii elektroniniu mikroskopu. Hei Destiny modulyje valė skysčių kanalus nuo dujų burbulų ir talkino rusų kosmonautams instaliuojant šviestuvus į Orlan skafandrų šalmus.

Vasaris orlan iss040e099399

Aleksandras Skvortcovas, TKS 40-osios misijos inžinierius, išėjo į atvirą kosmosą skafandre Orlan

Vasario 13 astronautai dirbo su regos tyrimo aparatūra, ruošdami sukauptą medžiagą perdavimui Žemėn, kur rezultatai ypač pravers vaikų regos priežiūrai; ir su NutrISS kūno masės, riebalų gausos bei raumenų parametrų matuokliais.

Vasario 14 Barron ir Chari treniravosi su robotais.

Erdvėlaivių iškrovimas

Vasario 16 Progress 80P automatiškai prisijungė prie Poisk modulio; kosmonautai atidarė liuką ir pradėjo iškrovimą.

Vasario 19 Cygnus priartėjus per 10 m Chari manipuliatoriumi Canadarm prijungė jį prie Unity. Tarp krovinių – daug naujų tyrimų objektų: ličio jonų baterijų ekstremalioms vakuumo ir šalčio sąlygoms; antivėžinių vaistų (poveikių įvairioms ląstelėms tyrinėti); Colgate-Palmolive produktų nuo odos senėjimo bandymams; augalų šaknų tyrimams hidroponikos bei aeroponikos būdais; ir kubsatų paskleidimui į orbitas.

Vasario 21 Hei tvarkė Cygnus atgabentą piktybinių ląstelių tyrimo aparatūrą; Barron su Chari treniravo EVA procedūras panaudodami 3D įtaisus; visi įguliečiai mankštinosi COLBERT bėgiojimo takelyje. Dubrov su Škaplerov tyrė regą Ultrasound2 įrenginiu.

TKS tebeveikia mikrobanginiai radiometrai COWVR (Compact Ocean Wind Vector Radiometer), kurių antenos sukasi 30 aps/min (kad aprėpt platesnį plotą); ir TEMPEST (Temporal Experiment for Storms and Tropical Systems), matuojantieji vandenynų vėjus ir sroves bei atmosferos drėgnį.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *