Orbitos: TKS ir atgarsiai

Orbitos

Orbitos: Tarptautinė Kosminė Stotis, ExoMars, Venera D, Kuru kosmodromas ir kiti

orbitos TKS

D. Rogozin nusiteikęs maloniai

Tarptautinė Kosminės Stotis

2022 vasario 26 dieną, šeštadienį TKS orbitos aukštis buvo pakoreguotas, sudarant palankesnes sąlygas prieš pilotuojamo erdvėlaivio Sojuz MS-21 paleidimą kovo 18 dieną ir erdvėlaivio Sojuz MS-19 nusileidimą kovo 30 d. Po krovininio erdvėlaivio Progress MS-18, prijungto prie TKS Rusijos segmento modulio Zvezda, varytuvų įjungimo 541,4 sekundėms,  vidutinis TKS orbitos aukštis padidėjo 1,3 km. Nuo 2000 metų buvo atlikti 316 TKS orbitos aukščio korekcijų. Priminsime, jog korekcijas gali atlikti jau minėtas Progress bei Cygnus ir Crew Dragon erdvėlaiviai. Didžiąją dalį, 167, korekcijų, yra atlikęs krovininis erdvėlaivis Progress. Kita TKS orbitos korekcija numatoma 2022 metų kovo 11 dieną.

Iš Roscosmos generalinio direktoriaus D. Rogozin pareiškimo Telegram kanale (3 punktas): Ar norite sugriauti mūsų bendradarbiavimą TKS? Taip jau darote, ribodami mainus tarp mūsų kosmonautų ir astronautų mokymo centrų. O gal norite patys valdyti TKS? Galbūt prezidentas Bidenas nežino, todėl paaiškinkite jam, kad stoties orbitos koregavimas, pavojingų susidūrimų su kosminėmis šiukšlėmis, kuriomis jūsų talentingi verslininkai užteršė Žemės orbitą, yra atliekama tik Rusijos Progress MS krovininio erdvėlaivio varytuvais. Jei blokuosite bendradarbiavimą su mumis, kas išgelbės TKS nuo nekontroliuojamo deorbitavimo ir kritimo į JAV ar Europos teritoriją? Taip pat yra galimybė 500 tonų sveriančią konstrukciją numesti į Indiją ir Kiniją. Ar norite jiems grasinti tokia perspektyva? TKS neskraido virš Rusijos, todėl visą riziką prisiimate Jūs. Ar esate jiems pasiruošę?

SpaceX CEO E. Musk atsakė: „Mes galime koreguoti TKS orbitą”.

ExoMars projektas ir Venera D

Europos kosmoso agentūros (ESA) generalinis direktorius Josef Aschbacher apie bendradarbiavimą su Roscosmos TKS ir bendros misijos ExoMars 2022 projektuose: „Nepaisant dabartinio konflikto, bendradarbiavimas civilinėje erdvėje išlieka mūsų ryšiu. ESA toliau dirba su visomis savo programomis, įskaitant ISS ir ExoMars paleidimo kampaniją, kad įvykdytų savo įsipareigojimus valstybėms narėms ir partneriams. Mes ir toliau stebime situacijos raidą“.

Roscosmos generalinis direktorius D. Rogozin pareiškė, kad JAV dalyvavimas tarpplanetinės stoties Venera-D projekte yra netinkamas naujų ir tebesitęsiančių sankcijų fone. „Atsižvelgiant į naujų ir anksčiau taikytų sankcijų išsaugojimą, manau, kad tolesnis JAV dalyvavimas Rusijos projekte Venera-D plėtros ir kūrimo yra netinkamas“, – sakė D. Rogozin.
Venera-D yra Rusijos automatinė tarpplanetinė stotis, skirta Venerai tirti. Tyriklio paleidimas planuojamas 2029 metais.

Ukraina ir Starlink

Ukrainos skaitmeninės transformacijos ministras Michail Fiodorov kreipėsi į E. Musk su prašymu suteikti Ukrainai Starlink stotis ir prieigą prie palydovinio interneto: Gerbiamasai Elon Musk! Kol jūs bandote kolonizuoti Marsą, Rusija bando kolonizuoti Ukrainą! Kol jūsų raketos sėkmingai leidžiasi iš kosmoso, Rusijos raketos bombarduoja Ukrainos sodus ir ligonines! Mums reikia paramos – prašau jūsų kuo greičiau suteikti Ukrainai Starlink stotis ir prieigą prie palydovinio interneto. Taip pat susisiekite su Rusijos Federacija – daugelis mąstančių rusų jus gerbia!

Elonas Muskas netrukus paskelbė: „Starlink paslauga veikia Ukrainoje. Terminalai jau pakeliui”. Pažymėtina, kad pačioje šalies teritorijoje šiuo metu nėra Starlink antžeminių stočių, o neplanuota paslaugų pradžia yra Elono atsakymas į Ukrainos vicepremjero prašymą, išsakytą dėl esamos padėties šalyje.

Roskosmos ir Kuru

Reaguodama į ES sankcijas mūsų įmonėms, Roskosmos sustabdo bendradarbiavimą su Europos partneriais organizuojant paleidimus iš kosmodromo Kouru ir atšaukia savo techninį personalą, įskaitant konsoliduotą paleidimo komandą, (90 asmenų) iš Prancūzijos Gvianos.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *