Hibernacija ilgiems kosminiams skrydžiams

Hibernacija ežiukas

Hibernacija ilgiems kosminiams skrydžiams tyrinėjama ir ketinama tai kažkada panaudoti lėkiams į Marsą, o gal ir toliau kur…

Hibernacija spacefligt

Filme „Avataras“ herojus Jake Sully pabunda po hibernacijos miego

Europos Kosmoso Agentūra (ESA) tiria žmonių hibernaciją, skirtą ilgiems skrydžiams į Marsą ir už jo ribų? Hibernuojantys astronautai būtų geriausias būdas sutaupyti misijos išlaidas, trečdaliu sumažinant erdvėlaivių dydį ir išlaikant sveiką įgulą pakeliui į Marsą. ESA tyrimai rodo, kad žmonių užmigdymas iš mokslinės fantastikos srities gali peržengti į realių kosminių skrydžių lygmenį.

Rengdami ekipažo pakuotes skrydžiui atgal į Raudonąją planetą, kosmoso inžinieriai įgulai skiria maždaug dvejų metų maisto ir vandens. Miegas hibernacijos metu yra sukelta būsena, kuri sumažina organizmo medžiagų apykaitos greitį. Tai yra įprastas mechanizmas gyvūnams, norintiems išsaugoti energiją. Sumažinus į Marsą lekiančios įgulos medžiagų apykaitą iki 25 % normalios būsenos, labai sumažėtų atsargų kiekis ir buveinių dydis. Ilgalaikiai tyrinėjimai taptų labiau įmanomi ir prieinami.

Imituojant terapinį miegą, mintis perkelti žmogų į hibernacijos būseną, ligoninėse sklando nuo devintojo dešimtmečio. Gydytojai gali sukelti hipotermiją, idant sumažintų medžiagų apykaitą ilgų ir sudėtingų operacijų metu. Tačiau tai tik trumpalaikiai būdai. Hibernacijos arba ilgo miego, norint aplankyti kitas planetas, tyrimai galėtų pasiūlyti naujų potencialių pacientų priežiūros priemonių Žemėje.

Gyvūnų žiemos miegas

Gyvūnai žiemoja miegodami ir išgyvena šalčio bei maisto ar vandens stygiaus laikotarpius. Miego metu sumažinamas savo širdies ritmas, kvėpavimas ir kitos gyvybines funkcijas iki dalies įprastų normų. Kūno temperatūra nukrenta beveik iki aplinkos temperatūros. Taip žiemoja tardigradai arba lėtūnai, varlės ir ropliai.

Hibernacija Tardigrades-SEM

Be vandens ir cheminių medžiagų gali išgyventi beveik dešimt metų

Galimai mažesnis testosterono kiekis žinduoliams padeda ilgai užmigti, o žmonių estrogenai stipriai reguliuoja energijos apykaitą. Kuomet ekipažas ilgų skrydžių metu miegotų, dirbtinis intelektas galėtų veikti anomalijų ir kritinių situacijų metu.

Ilgo miego galimybės medicinos reikmėms ypač domina Europos mokslinių tyrimų bendruomenę ir gali pakeisti požiūrį į daugelį sunkių ligų. Miego sukėlimas jau naudojamas kai kuriose medicinos srityse, pvz., chirurginėse patalpose, siekiant pakeisti anesteziją pacientams, alergiškiems anestetiniams vaistams.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *