Dirbtinė fotosintezė kosmose

tiangong-china-space-station

Dirbtinė fotosintezė kosmose, pasigaminant deguonį ir kuro komponentus varytuvams

2025 sausį Kinijos kosminėje stotyje „Tiangong“ užbaigtas vienas iš dirbtinės fotosintezės eksperimento etapų, leidžiantis kosmose gauti kuro komponentų ir kvėpavimui skirto deguonies. Pirminiai duomenimis, procesui reikia daug mažiau energijos nei klasikinei elektrolizei. TKS elektrolizės metu deguonies gamybai iš vandens sunaudojama iki 30 proc. energijos, o Kinijos technologija žada didesnį efektyvumą.

dirbtine Tiangong

Kinijos orbitinė stotis Tiangong. China Manned Space Agency nuotrauka

Deguonies ir kuro komponentų gamybos iš vandens technologijos yra labai svarbios Mėnulio tyrimams ir būsimoms ekspedicijoms į Marsą. Gaminti deguonį ir degalus vietoje yra žymiai pigiau nei gabentis išteklius iš Žemės. Kinija 2015 m. pradėjo eksperimentus ir tikisi technologiją pritaikyti būsimoje Mėnulio stotyje. Planuojama Kinijos stotį pastatyti iki 2035 m.

Kinijos atliktas dirbtinės fotosintezės eksperimentas rėmėsi puslaidininkinio katalizatoriaus ir specialaus mechanizmo naudojimu. Eksperimento metu iš vandens ir anglies dioksido buvo pagamintas etilenas ir deguonis. Panašios reakcijos metu, naudojant kitokius katalizatorius, galima sintetinti metaną ir skruzdžių rūgštį. Pastaroji gali būti naudojama kaip cukraus gamybos pirmtakas, konservantai, taip pat gali būti naudojama kaip antibakterinė priemonė.

„Technologija imituoja natūralų žaliųjų augalų fotosintezės procesą inžineriniais fizikiniais ir cheminiais metodais, panaudojant anglies dioksido išteklius uždarose erdvėse arba nežemiškoje atmosferoje deguonies ir anglies pagrindo degalų gamybai“, – pranešė Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV. – Tikimasi, kad šis darbas suteiks svarbią techninę paramą žmonių išgyvenimui ir kosmoso tyrimams.“


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *