Tiangong-2 arba Kinijos antros kartos antroji orbitinė stotis žemoje Žemės orbitoje pradėta konstruoti 2021 balandžio 29 dieną. Tuomet į orbitą iškeltas Tianhe – pirmasis būsimos stoties modulis. Apie tai buvo rašyta tekstuose „Tianhe modulis orbitoje„, „Tianhe, Long March ir Shenzhou„, „Tianhe-1 startas 2020 metais„, „Tianhe startuos šiemet„, „Kinijos orbitinė stotis Tianhe ir erdvėlaivis„.
Kinija kviečia įvairias valstybes dalyvauti stoties Tiangong-2 veikloje ir tyrimuose
Orbitinės stoties Tiangong-2 surinkimui Kinijos pilotuojamo kosmoso agentūra (China Manned Space Agency – CMSA) yra suplanavusi 12 misijų ir tikisi iki 2023 metų pradžios užbaigti stoties statybą. Kinija buvo išreiškusi norą tapti TKS partnere, tačiau JAV įstatymų leidėjai 2011 m. priėmė dekretą. Jis uždraudė NASA derinti bet kokius veiksmus su Kinija ar bet kuria Kinijai priklausančia įmone. Taip tiesioginis NASA ir Kinijos bendradarbiavimas yra visiškai draudžiamas. JAV astronautų siuntimas į Tiangong-2 arba Kinijos taikonautų į TKS yra neįmanomas.
Stoties modulis Tianhe orbituoja apie Žemę 369.5-393.1 km aukštyje (truputį žemiau nei orbituoja TKS), orbitos inklinacija 41.40, joje nuo spalio 16 dienos dirba misijos Shenzhou-13 trys taikonautai.
Mokslininkai apie orbitines stotis
Kai kurie mokslininkai teigė, kad orbitinės stotys su žmonėmis yra pinigų švaistymas. Kinija neskelbia nei Tiangong-1, nei Tiangong-2 kainos. TKS surinkimas orbitoje ir pirmieji dešimt darbo orbitoje metų kainavo 118 mlrd USD. Skirtingi tyrinėtojai pabrėžia, jog satelitai suteikia galimybę atlikti įvairius stebėjimus, tačiau daugybei eksperimentų, ypač susietų su mikrogravitacija, būtinos orbitinės stotys ir žmonės jose. Mokslininkai siūlo ilgalaikius stebėjimus, duomenų apdorojimo galimybes orbitinėse stotyse. Jose yra galimybės eksperimentuoti ir apsauga nuo žalingų išorės poveikių.
Tiangong-2 orbitinės stoties paskirtis yra žmogaus kosminių skrydžių technologijų patikrinimas ir teritorijų, reikšmingų Kinijai, tyrinėjimas. TKS veiks iki 2024 ar 2028 metų ir, tikėtina, Tiangong-2 anksčiau ar vėliau gali tapti geriausia orbitine stotimi.
Tiangong-2 stotis veiks mažiausiai dešimtmetį. Kinija jau planuoja skraidinti įvairius erdvėlaivius ir įrenginius darbui su stotimi. Kosminis teleskopas China Survey yra vienas iš tokių įrenginių. Xuntian (Tyrinėk dangų) bus 2 m diametro veidrodinis optinis teleskopas, jį į stotį ketinama nuskraidinti 2023 m. Didesnio regėjimo lauko (stebint gilųjį kosmosą) teleskopas bus NASA Hablo kosminio teleskopo konkurentas. Xuntian skries kartu su Tiangong-2 ir bus nuolat prižiūrimas bei apsaugotas.
Misjų į Tiangong-2 ateitis
Tiangong-2 gali priimti astronautus iš viso pasaulio. EKA astronautai Samantha Cristoforetti ir Matthias Maurer turi tokios patirties nuo 2017 metų. Įvairių šalių astronautai, ypač nerimaujantys dėl Kinijos iniciatyvos Diržas ir kelias (Belt and Road), gali lėkti į Tiangong-2. Savo kosmonautų siuntimą į Tiangong-2 svarsto Rusija.
2021 m. sausio mėn. Kinijos CMSA paskelbė pigių ir patikimų krovinių gabenimo į Tiangong-2 orbitinę stotį programą. Ji yra panaši į NASA Komercinio aprūpinimo paslaugų (Commercial Resupply Services – CRS) programą, kuri daug galimybių suteikė SpaceX.
Antroji NASA Komercinio aprūpinimo paslaugų (Commercial Resupply Services-2, CRS-2) programa buvo patvirtinta 2016 metais. Pagal ją, 2019-2024 metais, į TKS 20 kartų krovinius gabens SpaceX erdvėlaivis Crew Dragon, 10 kartų kompanija Northrop Grumman Innovation Systems erdvėlaiviu Cygnus. CRS-2 programoje numatyti ir 6 Dream Chaser erdvėlaivio skrydžiai į TKS. Tai yra Sierra Nevada kompanijos pripažinimas po jos pašalinimo iš CRS-1 programos.