RemoveDEBRIS, kosminė šiukšlė, Guglielmo Aglietti, Airbus – prasidėjo kosmoso šluotų vajus
RemoveDEBRIS šluota
JK palydovas RemoveDEBRIS sėkmingai atliko šiukšlių sugaudymo inovatyvų eksperimentą.
Rugsėjo 16 dieną palydovas RemoveDEBRIS išleido testinę kosminę šiukšlę CubeSat (DS-1, ~batų dežutės dydžio), ji išsipūtė. RemoveDEBRIS nutolo nuo šiukšlės 7 m atstumu ir išleido 5 m pločio tinklą, kurį pagamino Airbus. Šiukšlė sugauta sėkmingai. Jei tai būtų tikra šiukšlė, palydovas RemoveDEBRIS ją nutemptų į žemesnę orbitą ir vėliau šiukšlė sudegtų Žemės atmosferoje.
Eksperimento RemoveDEBRIS vadovas Guglielmo Aglietti: “Mes absoliučiai patenkinti… Šiukšlė sukosi, mes šito nesitikėjome”. Tinklas bus naudojamas sugaudant stambias šiukšles, pvz. Jau neveikiančius palydovus.
RemoveDEBRIS eksperimentas „Kosminė šiukšlė” buvo sėkmingas
Guglielmo Aglietti pastebėjo, jog pati pavojingiausia situacija surenkant kosminės šiukšles yra dviejų didelių objektų susidūrimas. Tai gali sukelti šiukšlių greičio padidėjimą ir tolesnį grandininį šiukšlių susidūrimą. Susidūrimo pavojus bet kurios rūšies palydovams po to padidėja.
RemoveDEBRIS paruoštas darbui orbitoje nuo 2018 metų birželio 20 dienos. Tą dieną jis paleistas iš TKS, o ten jį atskraidino Falcon 9 erdvėlaiviu Dragon balandžio 2 dieną. RemoveDEBRIS pirmą sykį orbitoje apie Žemę atliks inovatyvius eksperimentus: palydovas gaudys mažus palydovus (testinius palydovus) didžiuliu tinklu. Vėliau, 2019 metų pradžioje bus testuojamas Airbus pagamintas harpūnas: jis paleidžiamas 20 m/s greičiu, idant prakiūrdytų testinį palydovą iš kompozitinių medžiagų, jį sugautų ir vėliau nusitemptų į atmosferą sudeginimui.
Vėliau RemoveDEBRIS misija testuos navigacinę sistemą, naudojančią 2D ir 3D LiDaR (light detection and ranging) technologijas, bei kameras cubesat palydovų sekimui arba kosmoso šiukšlių sekimui orbitose apie Žemę. Užbaigęs misiją, 100 kg RemoveDEBRIS išskleis burę, kuri palydovą pamažu nuleis iš orbitos apie Žemę į atmosferą. Tuomet RemoveDEBRIS sudegs atmosferoje.
Jungtinės Karalystės šiukšlių rinkimo palydovas skirtas eksperimentui RemoveDEBRIS
RemoveDEBRIS ir kosminė šiukšlė
Projekto RemoveDEBRIS kūrėjai viliasi, jog 17 mln € vertės projektas įrodys realias kosmoso šiukšlių surinkimo galimybes ir paskatins masišką kosminių šiukšlių medžioklę orbitose apie Žemę.
Panašių eksperimentų planuojama ir daugiau: Vasimir, tamu sweeper, e.Deorbit.
Apie Žemę orbituoja per 750 tūkst. kosminių šiukšlių didesnių nei 1 cm ir lakstančių 28 000 km/val greičiais: raketų dalys ir liekanos, misijų objektai, įvairūs varžtai ir t.t. Bet kokia šiukšlė, pataikiusi į palydovą ar TKS, juos pažeistų, sugadintų ar suardytų. Per metus TKS kelis kartus pakeičia savo orbitą, idant būtų išvengta susidūrimo su kosmoso šiukšle.Tarp kosminių šiukšlių yra ir 2012 metais nustojęs veikti Europos palydovas Envisat. Jo masė yra per 8 tonas. 2018 metų liepos pradžioje apie Žemę veikė 2 000 tonų aktyvių palydovų ir lakstė 7 200 tonų kosminių šiukšlių: 3 200 tonų JAV kosmoso šiukšlės, 1 700 tonų Rusijos kosmoso šiukšlės, 900 tonų Europos Sąjungos, 450 tonų Kinijos ir 950 tonų kitų šalių.
Apie kosminės šiukšles astronautika.lt rašė kelis kartus: Šiukšlės kosmose; Kosmoso šiukšlių prievaizdai; Kosminių šiukšlių matavimai radarais Žemėje; Kosmoso šiukšlių kilmė; Kosminių šiukšlių optiniai matavimai; Tarptautinis Kosmoso stebėjimo tinklas; Europos stebėjimai;