
„Gilmour Eris“ startūno paleidimu gegužės 15 Australija turėjo tapti taps kosmoso valstybe. Deja, privačios bendrovės „Gilmour Space“ rengtas startas atidėtas. Apie Australijos kosminius siekius esame rašę tekstuose: „Gilmour paleis pirmąjį Eris startūną“ ir „Australijos šiaurinių teritorijų planai“.
Queensland starto aikštelė: 25 m aukščio trijų pakopų startūnas „Gilmour Eris“ į žemą Žemės orbitą (LEO) kels 305 kg krovinius
Pati Australija nėra paleidusi erdvėlaivių, nors kadaise Woomera vietovėje (31,1° pietų platuma, plotas 100 000 km²) buvo 9 starto aikštelės ir nuo 1957 iki 1979 m. Vokietija, Japonija, Australija, Jungtinė Karalystė, JAV, sėkmingai leido įvairių rūšių startūnus. Vienas svarbesnių startų – 1971 m. spalio 28 Jungtinės Karalystės startūnas Black Arrow iškelė pirmąjį JK palydovą Prospero. Australijos satus įprastai iškeldavo Jungtines Amerikos Valstijas.
Beje, skrydžius danguje virš Australijos, be kita ko, reguliuoja JAV Federalinė aviacijos administracija (FAA), tikėtina ji išdavė licenciją istoriniam „Gilmour Eris“ paleidimui.
Bendrovę „Gilmour Space“ 2012 m. įkūrė broliai Adam ir Jamed Gilmour. Vienas iš jų yra banko tarnautojas, o kitas – rinkodaros specialistas. Įmonėje dirba daugiau kaip 200 darbuotojų. Dauguma jų yra dvidešimtmečiai inžinieriai, tačiau yra ir pramonės veteranų iš „Rocket Lab“, „Firefly Aerospace“, „Avio“ ir „Airbus“.
Hibridiniai varytuvai
Tačiau „Eris“ yra verslo pagrindas. Mažiems satams į orbitą išskraidinti „Gilmour Space“ sukurė 25 m aukščio neįprastos konstrukcijos trijų pakopų startūną. Dvi pakopos stumiamos hibridiniais varikliais, o kietasis kuras sumaišytas su skystuoju oksidatoriumi. Hibridiniai varytuvai (HV) sukuria palyginti mažą stūmą, o degalus degina lėčiau nei tradiciniai kietojo ar skystojo kuro varytuvai. HV yra mažiau sudėtingi ir pigesni nei skystojo kuro varytuvai. Matyt, pagrindinis HV privalumas yra galimybė reguliuoti varytuvo stūmą arba jį išjungti. „Virgin Galactic“ suborbitinio erdvėlaivio hibridinis varytuvas degina kaučiuko pagrindo kietąjį kurą ir skystą azoto oksidą.
Kuriamas „Eris Block 2“ kels ~ 1000 kg į LEO, o „Eris Heavy“ – ~4000 kg
„Sirius“ varytuvas
„Gilmour Eris“ varytuve oksidatorius yra vandenilio peroksidas. Bendrovė neatskleidė išsamios informacijos apie varytuvo kietąjį kurą. Keturi varytuvai „Sirius“ stumia pirmąją „Gilmour Eris“ pakopą sukurdami daugiau nei 444 kN stūmos jėgą. Vienas „Sirius“ varytuvas sumontuotas antrojoje pakopoje, o trečiąją pakopą stumia „Gilmour Space“ sukurtas „Phoenix“ skysto kuro varytuvas.
Lūkesčiai
Bendrovės pirmojo starto lūkesčiai yra kuklūs: „Nors ji gali pasiekti orbitą, šį kartą to nesitikima. astronautika.lt komentaras: „SpaceX“ orbitą pasiekė ketvirtuoju bandymu. Ši misija skirta svarbiausiems duomenims surinkti, kad būtų galima patobulinti būsimus skrydžius.” Bendrovės rinkodaros ir komunikacijos vadovė Michelle Gilmour sakė: “Pirmasis bandomojo skrydžio etapas bus tiesiog pakilimas ir, galbūt, stabilus nuo 10 iki 20 sekundžių skrydis”.