Išjungtas nenaudingas prietaisas pailgins NASA „Voyager 2“ tyriklio misijos trukmę dar keliais metais.
1977 kovo mėn. Voyager 2 prieš skrydį JPL laboratorijoje. NASA nuotrauka
NASA inžinieriai rugsėjo 26 išjungė vieną iš „Voyager-2“ mokslinių prietaisų, kurio našumas pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo. Sutaupyta maitinimo šaltinio elektros energija leis tyrikliui papildomus kelerius metus tyrinėti tarpžvaigždinę erdvę, kurioje lekia nuo 2018 m. NASA tikisi, kad „Voyager-2“ ir toliau rinks neįkainojamą informaciją net iki 2030-ųjų metų. Anksčiau nedaug kas tikėjosi, kad jis veiks ilgiau nei iki 2015 metų.
NASA inžinierių komandos „Voyager 2“ pasiekė po 19 val. po to, kai buvo išsiųstas iš Žemės. Zondas yra už ~ 20,5 mlrd. km nuo mūsų. Maždaug tiek pat laiko prireikė išsiaiškinti, ar komanda suveikė. NASA teigia: „Viskas, ką jie užsibrėžė padaryti, buvo padaryta”.
Atjungtas prietaisas turėjo plazmos jutiklius (PLasma Science – PLS). Trys jutikliai visada fiksuodavo Saulės vėjo arba plazmos parametrus: kryptį, greitį ir tūrį. Vienas jutiklis veikdavo tais retais atvejais, kai zondas praskrisdavo netoli planetų ir tirdavo Saulės vėjo elgseną jų magnetosferose.
Kai „Voyager 2“ paliko heliosferą ir išlėkė tarpžvaigždinėn erdvėn, vienintelis jutiklis duomenis gaudavo tik kartą per tris mėnesius, kuomet orientacijai zondas padarydavo pilną apsisukimą aplink savo ašį. Už heliosferos ribų plazmos srauto iš tarpžvaigždinės erdvės nefiksuoja į šoną nukreiptas jutiklis. Saulės vėjas nebepasiekia trijų PLS jutiklių, nes zondas juda už heliosferos ribų. Taigi PLS prietaisas pasirodė praktiškai nenaudingas, o energija buvo eikvojama.
„Voyager 1“ zonde PLS prietaisas nustojo veikti dar devintajame dešimtmetyje ir buvo išjungtas.
Energijos šaltinis
Voyager’iuose zonduose įrengti trys radioizotopiniai termoelektriniai generatoriai (RTG). NASA/JPL-Caltech nuotrauka
Abiejų „Voyager“ energijos šaltinis tas pats RTG, kuriame plutonio-238 skilimo metu susidariusi šiluma paverčiama į elektros energiją. Kasmet RTG praranda 4 vatus galios. 2023 m atliekant eksperimentą su „Voyager 2“, buvo išjungta energijos stabilizavimo grandinė. Ji vartojo energiją ir visą laiką veikė budėjimo režimu. Tai zondui pridėjo mažiausiai trejus metus skrydžio laiko. Išjungtas prietaisas PLS, skrydžio laiką pratęsė dar keleriais metais. Zonde „Voyager 2“ tebeveikia keturi moksliniai prietaisai. Jie toliau renka ir siunčia duomenis į Žemę.
NASA nerizikavo išjungti „Voyager 1“ maitinimo stabilizavimo įrenginio. Šis zondas skrido maždaug 5 mlrd. km toliau nuo Žemės nei jo dvynys ir tolsta nuo „Voyager 2“ trajektorijos. „Voyager-1“ laikomas vertingesniu aparatu ir NASA neketina be reikalo juo rizikuoti. Šiemet zondams sukanka 47 metai. Jie patyrė daug ir turi šansą sulaukti savo 50-mečio.