Kinas Tarptautinėje Kosminėje Stotyje (TKS) ir daug klausimų po Sojuz MS-19 ekipažo grįžimo Žemėn. Spalio 17 dieną erdvėlaivis Sojuz MS-19 į Žemę parskraidino aktorę Julija Peresild ir kinooperatorių Klim Šipenko bei misijos vadą, Rusijos kosmonautą Oleg Novitsky. Roskosmos vadovas D. Rogozin kino ekipažo lėkį komentavo asmeniškai. Pirmojo filmo „Iššūkis” kūrimas kosmose pateikė daug klausimų.
Kinas ir kosmosas: aktorė Julija Peresild (kairėje) ir kinooperatorius Klim Šipenko (dešinėje) spalio 17 parskrido Žemėn
TKS reakcija į kosmoso turistę
Po pirmosios moters kosmose (Valentina Tereškova, 1963 metai), Rusijoje tik 4 moterys dalyvavo kosminiuose skrydžiuose. Antraja kosmonautė 1982 metais tapo Svetlana Savickaja. Ją įgulos nariai Saliut-7 kosminėje stotyje pasitiko su prijuoste ir juokaudami sakė „Moters vieta virtuvėje”. 1980 metų kosmonautų būrio (jame buvo S. Savickaja ir R. Stankevičius) treneris sakė: „Kosmosas nėra vieta moteriai“.
Per kiną Sergej Krikaliov prarado darbą
Kosmoso veteranas, kosmonautų paruošimo centro vadovas Sergej Krikaliov prieštaravęs projektui „Kinas Tarptautinėje Kosminėje Stotyje” buvo atleistas iš darbo. Tiesa, vėliau sugrąžintas į vadovo pareigas. Patys spręskite koks buvo J. Peresild priėmimas.
Kosminio tualeto naudojimas ?
Asmeninė higiena yra iššūkis migrogravitacijos sąlygomis TKS. Ekipažas yra apmokomas naudoti sudėtingu kosminiu tualetu. Vakuuminis siurblys kūno išskyras siurbia į rezervuarus. Šlapimas perdirbamas siekiant padidinti stoties vandens tiekimą. Astronautai juokauja: vakarykštė kava tampa rytojaus kava.
2009 dėl įtemptų Maskvos ir Vašingtono santykių Rusijos ir JAV įguloms buvo uždrausta naudotis vienas kito tualetais. Ekipažas skundėsi, kad negalėjimas naudotis artimiausiu tualetu sutrikdė normalų darbą.
J. Peresild ir K. Šipenko nuo gegužės treniravosi Rusijos Žvaigždžių miestelyje. Į pasiruošimus buvo įtrauktas ir „sedėjimas ant puodo”. 2020 metais NASA stotyje įrengė pirmąjį tualetą, pritaikytą moterims. Rusijos segmente, kur vyko filmo kūrimas, yra tik senas tualetas, sukurtas pagal vyrų anatomiją. Moterų kūnuose yra mažesnis atstumas tarp tos vietos, kur šlapinasi ir tos, kur tuštinasi. NASA projektuodama naująjį tualetą į tai atsižvelgė (beje, naujasis tualetas kainavo 23 mln USD). Ar J. Peresild naudojo naują NASA tualetą ? Tuomet ji būtų pirmoji Rusijos moteris galinti palyginti kosminių tualetų technologijas.
Ar operacijos scenos bus tikroviškos ?
Kosmose skysčiai sudaro burbuliukus bei plaukioja aplink, keldami iššūkius širdies chirurgijai. Mikrogravitacijoje jau buvo atlikta nedaug chirurginių eksperimentų, tačiau jie buvo atlikti su dirbtiniais kūnais ar žiurkėmis. Kuriama technologija būsimoms kosminėms misijoms, ypač ilgalaikiams skrydžiams, pavyzdžiui, skrydžiams į Marsą, apima robotinę chirurgiją bei gaubiančias pacientą kapsules, o chirurgas operuoja per angas. Bus įdomu pamatyti, kaip filme Įššūkis bus pateiktos operacijos scenos.
Ką filmavimo grupė paliko stotyje ?
Ar ši neįprasta veikla prisidės prie stoties archeologinių įrašų ? Nors filmavimo grupė turėjo atsigabenti visą įrangą, moksliniai eksperimentai yra prioritetiniai dėl ribotos erdvės kroviniams, siunčiant daiktus atgal į Žemę. Vėliau įgula gali rasti J. Peresild ir K. Šipenko paliktus daiktus, priklijuotus ant stoties sienų arba slypinčius saugojimo vietose.
Rusijos Zvezda modulyje kosmonautai dalį sienos padarė neformalia galerija. Joje beveik visada pateikiami sovietų kosmoso didvyrių J. Gagarin, K. Ciolkovskij ir S. Koroliov nuotraukos bei Rusijos stačiatikių piktogramos. J. Peresild tėvas yra žinomas piktogramų dailininkas ir, galbūt, ji atskraidino piktogramą ir paliko galerijoje ?
Kas toliau?
Po skrydžio J. Peresild ir K. Šipenko bus kosmonautai, taip pat pirmieji profesionalūs kino kūrėjai kosmose. Jie prisijungs prie elitinės grupės, kuri keliavo į orbitą.
Nors šiais metais buvo daug žmonių, kurie pasiekė kosmosą suborbitiniais skrydžiais (įskaitant J. Bezos bei R. Brans ir trijų parų Inspiration4 misiją), kino kūrimo misija yra suvokimas kaip gyvenama kosmose. Mažiausiai 45 filmai apie keliones į kosmosą gavo „Oskaro“ nominacijas už geriausius vizualinius efektus, tačiau „Įššūkio“ vizualiniai efektai bus tikri.
Galbūt tai bus posūkio taškas, kaip filmuose parodomos kosmoso buveinės. Ar auditorijai labiau patiks žavinga fantazija, ar žiūrovai pakeis savo ateities kelionių vizijas į darbingą kosminės stoties realybę?
Pagal Alice Gorman publikaciją