Lenkija prisijungė prie Artemis

Polsa Artemis

Lenkija prisijungė prie Artemis programos. Dubajuje vykstančiame 72-antrajame Tarptautiniame Astronautikos Kongrese (International Astronautical Congress – IAC) NASA administratoriaus pavaduotojas Pam Melroy ir Lenkijos kosmoso agentūros (POLSA) prezidentas Grzegorz Wrochna pasirašė Artemis susitarimus. Pasirašymo data – 2021 metų spalio 26 d. Sveikinimai Lenkijai.

Iš G. Wrochna kalbos, pasakytos IAC2021: „Lenkija turi puikių ekspertų mokslinių instrumentų, robotikos, elektronikos, palydovų, nanopalydovų, 3D spausdinimo, kosminio kuro, dirbtinio intelekto, kodavimo, duomenų bazių ir duomenų analizės srityse”.

Lenkija Polsa Artemis

P. Melroy ir G. Wrochna po Artemis susitarimų pasirašymo spalio 26 d. Nuotrauka SpaceNews / Jeff Foust

Lenkija tapo 13 valstybe prisijungusia prie Artemis programos. Prieš tai susitarimus pasirašė Australija, Brazilija (prisijungė birželio 16d.), Kanada, Italija, Japonija, Liuksemburgas, Naujoji Zelandija (prisijungė gegužės 31 d.), Pietų Korėja (prisijungė gegužės 27 d.), Ukraina, Jungtiniai Arabų Emiratai, Jungtinė Karalystė. Programos iniciatorė yra JAV, tad jau yra 13 valstybių, dalyvaujančių Artemis programoje.

Lenkija ir Artemis

Trumpai komentuodamas ceremoniją G. Wrochna teigė, kad Artemis susitarimai yra pirmasis Lenkijos žingsnis link glaudesnio bendradarbiavimo su JAV. Būdama EKA nare, Lenkija ir jos kosmoso bendrovės siekia plėsti savo verslą už Europos ribų. „Jie nori pasiekti naujų rinkų, ypač JAV“, – sakė jis. „Jie nori dalyvauti kitų agentūrų, ypač NASA, misijose. Norėtume jiems atverti duris, ir manau, kad tai pirmas žingsnis.

Pasirašimo ceremonijoje P. Melroy sakė: „Džiaugiamės, kad Lenkija patvirtino Artemis susitarimuose numatytus principus. Tai labai paprasti ir universalūs principai, leidžiantys naujos kartos tarptautinei partnerystei tyrinėti Mėnulį ir už jo ribų. Dėkojame Lenkijai, kad tapo šios išskirtinės grupės dalimi. Ji taip pat pritarė darbui siekiant „nustatyti ir išplėsti partnerystės ir bendradarbiavimo kosmose galimybes“ tarp JAV ir Lenkijos.

Artemis susitarimų santrauka

Susitarimai nėra privalomi tarptautinėje teisėje. Tai yra principų rinkinys, skirtas saugiam ir tvariam kosmoso tyrinėjimui ir naudojimui:

Taikus žvalgymas: visa veikla, vykdoma pagal Artemis programą, turi būti skirta taikiems tikslams.
Skaidrumas: Artemis susitarimų signatarai savo veiklą vykdys skaidriai, kad išvengtų painiavos ir konfliktų.
Sąveika: Artemis programoje dalyvaujančios tautos stengsis paremti sąveikias sistemas, kad padidintų saugumą ir tvarumą.
Neatidėliotina pagalba: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja suteikti pagalbą nelaimės ištiktajam personalui.
Kosminių objektų registravimas: bet kuri Artemis programoje dalyvaujanti tauta turi būti pasirašiusi Registracijos konvenciją arba pasirašyti be išimties.
Mokslinių duomenų publikavimas: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja viešai paskelbti mokslinę informaciją, leisdami visam pasauliui prisijungti prie Artemis misijos.
Paveldo saugojimas: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja saugoti kosmoso paveldą.
Kosmoso ištekliai: kosminių išteklių gavyba ir naudojimas yra pagrindinis saugaus ir tvaraus žvalgymo veiksnys, o Artemis susitarimų šalys patvirtina, kad tokia veikla turėtų būti vykdoma laikantis Kosmoso sutarties. Pasirašiusieji ketina pasinaudoti savo patirtimi pagal susitarimus, kad prisidėtų prie daugiašalių pastangų toliau plėtoti tarptautinę praktiką ir taisykles, taikytinas kosminių išteklių gavybai ir naudojimui, įskaitant nuolatines pastangas JT komitete COPUOS.
Veiklos nutraukimas: Artemis susitarimų šalys įsipareigoja pranešti apie savo veiklą ir atitinkamai koordinuoti veiksmus, kaip reikalaujama Kosminės erdvės sutartyje.
Orbitinės nuolaužos: Artemis susitarimų šalys įsipareigoja planuoti saugų kosminių šiukšlių šalinimą.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *