Lietuva prisijungė prie Artemis, kuomet gegužės 17 dieną buvo pasirašyti Artemis susitarimai. Tapome 40 pasaulio valstybe, prisijungusia prie susitarimų. Anksčiau rašėmė apie Šveicariją, kuri prie susitarimų prisijungė balandžio 15 dieną. Po to Artemis susitarimus pasirašė Švedija ir Slovėnija.
Artemis susitarimus pasirašo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė
„Šalies kosmoso sektorius auga, o mūsų inovatyvios kosmoso įmonės kuria pasauliniu mastu konkurencingus sprendimus. Pasirašę „Artemis“ susitarimą, pradedame naują etapą ir įsipareigojame kosmoso srityje vadovautis atsakingumo, saugumo ir tvarumo principais. Šis susitarimas taip pat atvers naujas inovacijų taikymo ir bendradarbiavimo kosmoso srityje galimybes“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Lietuva tapo naujausia ir 40-ąja Artemidės susitarimų signatare, prisijungusia prie NASA ir tarptautinės koalicijos, siekiančios saugesnių kosmoso tyrimų. Ceremonija įvyko Vilniuje, Lietuvoje, ir tai reiškia, kad vis daugiau šalių, keliaujančių į kosmosą, toliau siekia skaidrumo ir taikos.
Ceremonijoje dalyvavo ambasadorė Kara C. McDonald, kuri kalbėjo JAV vardu, o Lietuvos ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė pasirašė Susitarimus. Be to, prieš pasirašymą skambėjo NASA administratoriaus pavaduotojos Pam Melroy pastabos.
Ta proga A. Armonaitė sakė: „Lietuvos kosmoso sektorius nuolat auga, o mūsų inovatyvios šioje srityje dirbančios įmonės daro didelius žingsnius į priekį. Artemidės susitarimai žymi naują skyrių ir nubrėžia ateities kosmoso tyrimų kryptį, pabrėždami mūsų įsipareigojimą atsakingai, tvariai ir bendradarbiaujant veikti kosmose.”
NASA administratorius Billas Nelsonas taip pat sakė: „Sveiki atvykę į Artemidės susitarimų šeimą, Lietuva. Mūsų tautos yra tvirtos partnerės, o dabar šią partnerystę plečiame į kosmosą.” B. Nelsonas taip pat pridūrė: „Vos per ketverius metus Artemidės susitarimus pasirašė net 40 šalių. Kartu, kaip pasaulinė koalicija, mes atvirai, atsakingai ir taikiai tyrinėsime žvaigždes.”
Artemis pradžia
2020 m. NASA kartu su Valstybės departamentu ir septyniomis kitomis valstybėmis sudarė Artemidės susitarimus, kuriuose išdėstyti principai, pagrįsti 1967 m. Kosmoso sutartimi ir trimis susijusiomis sutartimis dėl kosmoso. Šiuo metu įsipareigojusi 40 valstybių, susitarimų bendruomenė sudarys palankesnes sąlygas ilgalaikiam ir taikiam žmonijos labui vykdomam giliojo kosmoso tyrinėjimui.
Be to, Artemidės susitarimai atitinka NASA kampaniją „Artemidė”, pagal kurią astronautai bus siunčiami tyrinėti Mėnulį siekiant mokslinių atradimų ir ekonominės naudos bei sukurti pagrindą misijoms į Marsą su įgula.
Lietuvos siekiai
Lietuvos kosmoso sektorius nuosekliai auga nuo pat 2021 m., kai šalis tapo asocijuota Europos kosmoso agentūros (EKA) nare. Lietuvos mokslo institucijos ir kosmoso srities verslai sėkmingai įsilieja į tarptautines grandines, dalyvauja tarptautinėse programose. Lietuvoje taip pat veikia EKA verslo inkubatorius („ESA BIC Lietuva“), kuris padeda augti perspektyviems šalies kosmoso startuoliams. Prie šalies kosmoso įmonių plėtros prisideda ir Inovacijų agentūroje veikiantis „SpaceHub LT“, atsakingas už kosmoso ekosistemos plėtrą ir konkurencingumo didinimą bei kosmoso politikos įgyvendinimą.