Suborbitiniai skrydžiai į kosmosą ir atgal: Blue Origin su New Shepard ir Virgin Galactic su Space Ship Two
NS-25 misija
NS-25 ekipažas iš kairės į dešinę: Gopi Thotakura, Carol Schaller, Ed Dwight, Sylvain Chiron, Mason Angel ir Ken Hess
Blue Origin New Shepard startūnas 2024 gegužės 19 lėkdino 15 m3 erdvėlaivį su įgula – 90-mečiu E. Dwight, pilotu G. Thotakura bei M. Angel, S. Shiron, K. Hess ir C. Shaller į 106 km aukštumą. 75 t masės ir o3,7×17 m dydžio Blue Origin startūnas varomas 490 kN stūmos BE3 varytuvu su vandeniliu (kuras) ir deguonimi (oksidatorius). Erdvėlaivis 40 km aukštyje atsiskyrė nuo startūno ir lėkė toliau iš inercijos, o tūpė stabdomas 3 parašiutais, o vienas jų lyg sutrikęs. Buvęs oro pajėgų kapitonas Ed Dwight, kurį 1961 m. prezidentas Johnas F. Kennedy pasirinko pirmuoju juodaodžiu kandidatu į astronautus, tačiau jam taip ir nebuvo suteikta galimybė skristi, tapo vyriausiu žmogumi pakilusiu į kosmosą.
Blue Origin į kosmosą nuskraidino 37 žmones, įskaitant NS-25 įgulą.
Galactic 07
Gi Virgin Galactic įmonė 2024 birželio 8 dieną lėktuvu Space Ship Two iškėlė į 87,5 km aukštį 9,74 t masės ir 18,3×5,5×8,3 m dydžio erdvėlaivį Unity, kurį pilotavo Nicola Pecile ir Jameel Janjua. Galactic 07 misijoje 4 turistų grupė: Anand “Andy” Harish Sadhwani ir Irving Izchak Pergament iš JAV, Giorgio Manenti iš Italijos. Ketvirtas turistas buvo Tuva Cihangir Atasever – Turkijos Kosmoso Agentūros astronautas ir Axiom misijos Ax-3 dubleris. Jie 13,5 km aukštyje atsiskyrė nuo lėktuvo, raketiniu varytuvu įsigreitino iki 4 km/s, viršijo 80,45 km kosminę ribą ir apie 6 min ten lėkė nesvarumo būsenoje, o žemėjant 40 km aukštyje – patyrė ir 6-7 g perkrovas nuo stabdymo. Visas lėkis truko apie 2,5 val, o Blue Origin skrydis vos 11 minučių. Lėkis buvo dvyliktas Virgin Galactic skrydis kosmosan ir paskutinis Unity.
Lėkiai beveik orbiton
Tokie suborbitiniais vadinami lėkiai, kai įgreitinti erdvėlaiviai kelias minutes skrieja beveik orbitine trajektorija, kur išcentrinė jėga atsveria gravitaciją ir sukuria nesvarumo būseną, jau keliolika metų siūlomi kosminiams turistams. Perkantieji bilietus po $0,45 mln ir brangiau yra treniruojami apie 6 mėn ir parlėkę per 2,5 val tampa astronautais, bent pasidairo į Žemę iš įvairių aukštumų, patiria trumpalaikį nesvarumą ir gan nelengvas perkrovas.
Blue Origin startūno ir erdvėlaivio suborbitinio lėkio schema
Tokiame lėkyje 2021-ais Unity-22 erdvėlaiviu dalyvavo ir Virgin Galactic savininkas garso technikos verslininkas R. Branson su rinktine įgula. Beje, nuo 2012-jų kasmet vykdomi 1-4 lėkiai SpaceShipTwo ir Unity – viso jau per 20 kartų. Talkinant ILAS (InternationaL institute for Astronautical Science) numatoma tobulinti lėkdinimo techniką ir astronautinį turizmą.
Gi buvusi kriptovaliutos agentūra „Crypto Space“ – dabar SERA (Space Exploration and Research Agency) ketina rinkti įgulas New Shepard lėkiams Indijoj, Nigerijoj ir pan. Bendrovė Space Perspective (JAV) pardavinėja bilietus po $125 tūkst lėkiams į stratosferą erdvėlaiviu Neptune, startuosiančiu nuo baliono.