Judam Paukščių Taku

Paukščių Takas panašus į Andromedos galaktiką

Žmonės stebi dangų kelis šimtus tūkstančių metų, o Saulės sistema lekia Paukščių Taku…

Paukščių Takas panašus į Andromedos galaktiką

Į Paukščių Taką panaši Andromedos galaktika yra matoma plika akimi

Dangaus stebėjimai

Žmonės stebi dangų kelis šimtus tūkstančių metų. Tik prieš beveik 3 tūkstančius metų senovės graikai Pitagoras, Archimedas, Plutarchas ir kt mėgino modeliuoti Saulės sistemą (pvz, Antikyteros mechanizmu), sudarinėti žvaigždžių katalogus. Pitagoras (569-500 pr.Kr) įtarė Žemę esant apvalia (pagal užtemimų stebėjimus) ir sukantis aplink ašį. Apie 140-sius K.Ptolemajas veikale „Almagestas“ aprašė geocentrinę pasaulio sistemą su Žeme centre ir aplink ją judančiais Mėnuliu, Saule, planetomis bei žvaigždėmis. Toks pasaulio vaizdinys vyravo net iki 1533-jų, kuomet N. Kopernikas jį paneigė, įtvirtinęs heliocentrinę Saulės sistemą.

G. Galilėjus 1609-ais pradėjo stebėti dangų teleskopu, atrado didžiuosius Jupiterio mėnulius, ir astronominiai tyrimai paspartėjo. J.Kepleris 1618-ais paskelbė planetų judėjimo elipsinėmis orbitomis dėsnius, I. Niutonas 1668-ais – visuotinės gravitacijos dėsnį. Gravitacinę konstantą G = 6,67.10-11 N.m2/kg2 patikslino H. Kavendišas 1798-ais.

Cerera NASA Ceres

Didžiausias asteroidas nepaliauja stebinę tyrinėtojus

1801-ais atrastas didžiausias asteroidas Cerera (o950 km) juostoje tarp Marso ir Jupiterio orbitų. Kuiperio 1951-ais ieškota asteroidų juosta 4-8 Tm tolumose (Haumėja, Eridė, Plutonas su Charonu), iš kur atlekia kometos, galutinai atrasta tik 1992-ais ir priskaičiuoja bent 70 tūkst didesnių o100 km objektų su milijardais mažesnių. Gi dar toliau – 0,1-3 šm atstumu Oorto kometoidų debesis, kurio objektai apskrieja Saulę per milijonus metų. Saulės sistema susiformavo prieš 4,6 mlrd metų – visi jos objektai orbituoja maždaug 6 šm kosminėj disko formos erdvėj įvairiais greičiais. Arčiau Saulės juda greičiau, pvz Žemė – 30 km/s, o tolesnis Plutonas – 4,45 km/s; tad nuo jo atradimo 1930-ais dar nebaigė 248 metus trunkančios orbitos, kuri yra elipsiškiausia bei nukrypusi nuo ekliptikos plokštumos; jis yra ir šalčiausias (41 K paviršiuje).

Greičiausieji

O greičiausiu objektu tapo astronautinis tyriklis Parker, šiemet „palietęs“ Saulės vainiką beveik 200 km/s greičiu. Planetos yra labai nevienodos: tankio (t/m3) atžvilgiu – Žemė 5,5, Marsas 3,9, o Saturnas 0,68; ir sukimosi apie savo ašį – greičiausias Jupiteris (per 9,9 val), lėčiausias Merkurijus (per 58,6 paras). Atmosferas turi tik Venera, Žemė ir Saturno mėnulis Titanas; orbitinių žiedų rasta ne tik Urane, bet ir tokiuose objektuose kaip Quaoar (Kvaoar), Haumea bei Šariklo.

Link Andromedos

Visa Saulės sistema juda mūsų galaktikoje, vadinamoje Paukščių Taku (lot. Via Lactea – Pieno Kelias dėl šviesios pieno čiurkšlės išvaizdos) 230 km/s greičiu centrinės JSk (4,3 mln Saulių masyvumo, 23,5 Gm didumo, 26 tūkst šm tolumo) atžvilgiu. Turime ir dar stambesnių objektų – žvaigždės UY Scuti (5 mlrd Saulių masė 5 tūkst šm toly), VY Canis Major, Betelgeizė. Žvaigždės yra nutolusios viena nuo kitos vidutiniškai 12 šm (ir tolsta bei plečiasi), o visas Paukščių Takas juda 600 km/s link Didžiojo Atraktoriaus. Sudarinėjant mūsų galaktilapį, astroskopas Gaia tyrė net 800 tūkst dvižvaigždžių sistemų ir pastebėjo tolstančių iš PT – J1235 1,7 Tm/s greičiu, J0927 net 2,28 Tm/s. Dar atrado apie 600 žvaigždžių iš atklydusios Gaia-Enceladus galaktikos likučių. Siena Galaxy Atlas (SGA) aprėpia įvairias galaktikas, unikaliai iliustruoja „Mosaic of 42 galaxies“ ir papildo ankstyvuosius katalogus – 1774-jų Messier, 1888-jų Dryer.

Džiugina astronautiniai tyrikliai Mėnulyje, Marse, asteroiduose; astroskopai ir mažieji kubsatai, turintieji dirbtinio intelekto žmogui pavojingiems darbams. Nors gyvybės ir civilizuoto proto ten rasti dar nepavyksta, galimybių plėtra spartėja greta su visatos plėtimusi.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *