Naujoji Zelandija tapo 11 šalimi pasaulyje pasirašiusi NASA Artemis susitarimą.
Peter Crabtree (kairėje) ir JAV ambasados laikinasis reikalų patikėtinis Kevin Cover (dešinėje) po Artemis susitarimo pasirašymo Wellingtone. Nuotrauka Elias Rodriguez
Naujosios Zelandijos užsienio reikalų ministrė Nanaia Mahuta ir ekonomikos plėtros ministras Stuart Nash paskelbė, kad vyriausybė sutiko prisijungti prie NASA Artemis susitarimo. Tai paskelbta Naujosios Zelandijos vyriausybės tinklalapyje. „Naujoji Zelandija yra įsipareigojusi bendradarbiauti su visomis suinteresuotosiomis šalimis visais kosmoso klausimais, siekdama užtikrinti, kad kosmoso aplinka būtų visiems prieinama ir naudinga dabar bei ateityje. Mūsų kosmoso sektorius yra vertas daugiau nei 1,7 mlrd. USD, o kosmoso pramonė per metus atneša apie 247 mln. USD pelno. Pasirašius Artemis susitarimą (Artemis Accords), Naujosios Zelandijos ir mūsų kosmoso sektoriaus įmonės gali lengviau dalyvauti „Artemis“ programoje”, – sakė N. Mahuta.
Artemis susitarimą 2021 metų gegužės 31 dieną pasirašė verslo, inovacijų ir užimtumo ministerijos Naujosios Zelandijos kosmoso agentūros (New Zealand Space Agency – NZSA) vadovas Peter Crabtree.
Artemis programoje dalyvauja 11 pasaulio valstybių: Naujoji Zelandija, Australija, Kanada, Italija, Japonija, Liuksemburgas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Jungtinė Karalystė, JAV, Ukraina ir Korėjos Respublika. Savo ketinimą prisijungti prie Artemis paskelbė ir Brazilija.
Rocket Lab bendrovės startinis kompleksas 1 įkurdintas Naujojoje Zelandijoje
Artemis susitarimų santrauka
Susitarimas nėra privalomas tarptautinėje teisėje, tačiau juose yra principų rinkinys, skirtas saugiam ir tvariam kosmoso tyrinėjimui ir naudojimui. Principai yra šie:
Taikus žvalgymas: visa veikla, vykdoma pagal „Artemis“ programą, turi būti skirta taikiems tikslams.
Skaidrumas: Artemis susitarimų signatarai savo veiklą vykdys skaidriai, kad išvengtų painiavos ir konfliktų.
Sąveika: Artemis programoje dalyvaujančios tautos stengsis paremti sąveikias sistemas, kad padidintų saugumą ir tvarumą.
Neatidėliotina pagalba: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja suteikti pagalbą nelaimės ištiktajam personalui.
Kosminių objektų registravimas: bet kuri Artemis programoje dalyvaujanti tauta turi būti pasirašiusi Registracijos konvenciją arba pasirašyti be išimties.
Mokslinių duomenų publikavimas: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja viešai paskelbti mokslinę informaciją, leisdami visam pasauliui prisijungti prie Artemis misijos.
Paveldo saugojimas: Artemis susitarimų signatarai įsipareigoja saugoti kosmoso paveldą.
Kosmoso ištekliai: kosminių išteklių gavyba ir naudojimas yra pagrindinis saugaus ir tvaraus žvalgymo veiksnys, o Artemis susitarimų šalys patvirtina, kad tokia veikla turėtų būti vykdoma laikantis Kosmoso sutarties. Pasirašiusieji ketina pasinaudoti savo patirtimi pagal susitarimus, kad prisidėtų prie daugiašalių pastangų toliau plėtoti tarptautinę praktiką ir taisykles, taikytinas kosminių išteklių gavybai ir naudojimui, įskaitant nuolatines pastangas JT komitete COPUOS.
Veiklos nutraukimas: Artemis susitarimų šalys įsipareigoja pranešti apie savo veiklą ir atitinkamai koordinuoti veiksmus, kaip reikalaujama Kosminės erdvės sutartyje.
Orbitinės nuolaužos: Artemis susitarimų šalys įsipareigoja planuoti saugų kosminių šiukšlių šalinimą.