Misijos į TKS ir SpaceX

misijos NASA

Misijos į TKS skiriamos SpaceX bendrovei. NASA ir bendrovė SpaceX susitarė dėl būsimų misijų į Tarptautinę Kosminę Stotį. Tai 2014 metais NASA ir SpaceX komercinių įgulų lėkdinimo galimybių (Commercial Crew Transportation Capabilities – CCtCap) sutarties tęsinys.

misijos NASA Spacex

SpaceX yra vienintelė privati bendrovė, turinti astronautų lėkdinimo į TKS licenziją

NASA dar penkioms misijoms į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) paskyrė 1,4 mlrd USD. Tai bus misijos nuo Crew-10 iki Crew-15. Priminsime, jog bendrovė SpaceX yra vienintelė privati ​​įmonė, turinti astronautų lėkdinimo į TKS licenziją. Pasak NASA, misijoms iki 2030 metų numatyta naudoti Crew Dragon erdvėlaivius ir startūnus Falcon 9. Tarptautinėje Kosminėje Stotyje šiuo metu dirba Crew-4 misija, o spalio 3 į TKS turi lėkti Crew-5 misija.

misijos NASA

TKS su bendrovės SpaceX atlėkdinta Crew-2 misija 2021 lapkričio 8. NASA nuotrauka

Nors NASA yra pasirengusi ateityje dirbti su bendrovės Boeing erdvėlaiviu Starliner, kuris, tikėtina, greitai kils į kosmosą, SpaceX šiuo metu yra vienintelė privati įmonė, galinti lėkdinti agentūros misijas su įgulomis. NASA planuoja vykdyti įgulų skrydžių lėkdinimo misijas į TKS bent iki 2030 metų, o neseniai agentūra gavo JAV prezidento Joe Bideno sutikimą naudoti stotį dar šešerius metus po 2024 m.

Deja, didžiausia JAV TKS projekto partnerė Rusija, jau paskelbė apie galimą pasitraukimą iš projekto po 2024 m. Ilgą laiką tik Rusija turėjo priemones TKS orbitos korekcijoms. Kai kas tikisi naujoji Rusijos stotis pradės veikti ne anksčiau kaip 2028 m.

Roscosmos liepos 26 dieną parodė Rusijos orbitinės tarnybinės stoties (ROSS) vaizdus. Tiesa, tai būsimos orbitinės stoties vaizdai. Stotis bus tik aplankoma, o ne nuolat gyvenama kaip TKS. Beje, Sovietų Sąjungos Saliut kosminės orbitinės stotys, vėliau Mir stotis buvo aplankomos. Žingsnis atgal ?


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *