Esrange kosmodromas paruoštas satų startams

Esrange spaceport virselis

Esrange kosmodromas Europos šiaurėje jau parengtas palydovų startams, o pirmasis numatomas 2023 m pabaigoje.

Esrange spaceport

Švedijos kosmoso korporacijos (SCC) kosmodromas paruoštas

Dar vieną Europos kosmodromą atidarė Švedijos vadovas, karalius Karl XVI Gustav, Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Švedijos ministras pirmininkas Ulf Kristersson. Po ilgus metus trukusio rengimo ir statybos, paleidimo kompleksas netoli Švedijos Kiruna miesto, atidarytas sausio 13 dieną.

Švedijos kosmoso korporacijos (SSC – Swedish Space Corporation) valdybos pirmininkė Anna Kinberg Batra: „Tai svarbus žingsnis siekiant Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų tvarumo tikslų ir strategijų saugumo bei gynybos srityse. Esrange paleidimo kompleksas bus svarbus turtas, sustiprinantis Europos pajėgumą paleisti satus ir pagerinantis konkurencingumą kosmose. ESA (Europos kosmoso agentūros) generalinis direktorius Josef Aschbacher: „Esu tikras, kad šis kosmodromas sustiprins aktyvų Švedijos vaidmenį kosmose, dalyvaujant daugelyje pagrindinių ESA projektų ir per antžeminę stotį Kirunoje”. Esrange kosmodromo inauguracijoje taip pat dalyvavo „Isar Aerospace“ atstovai. Ši bendrovė yra Švedijos kosmoso korporacijos partnerė ir Esrange patalpose pastatė vieną pažangiausių Europoje bandymų platformų. „Isar Aerospace“ Esrange patalpose atlieka savo sukurto raketinio varytuvo „Aquila“ bandymus.

Europos nauji vartai į kosmoso, Esrange, yra ilgai lauktas svarbus turtas. 2023 metų pradžioje tik ~ 10 pasaulio šalių iškelia satus į orbitą, o dauguma perka iškėlimo paslaugas. Esrange centras bus nepriklausomi Europos vartai į kosmosą, papildantys ir stiprinantys dabartinius Europos pajėgumus Prancūzijos Gvianoje.

Esrange pirmieji paleidimai

Esrange starto kompleksas pradėjo veikti 1966 metų lapkričio 19, kai buvo paleista Prancūzijoje sukurta Centaur raketa. Jos maksimali naudingoji apkrova – 60 kg, didžiausias pasiekimas aukštis – 140 km, kieto kuro varytuvų stuma trauka – 44 kN. Raketos Centaur starto masė 457 kg, o matmenys o0,28 m x 6,02 m. Iki 2023 metų pradžios iš Esrange kosminio centro paleista ~ 300 įvairių raketų.

Kiruna Andoja

Žemyninės Europos vartai į kosmosą

Europa didina konkurencingumą ir, tikėtina 2024-2025 metais, iš Esrange Space Center, SaxaVord bei Andøya Space Center pradės satų paleidimus. Atsižvelgiant į trijų paleidimų aikštelių didelį atsumą nuo pusiaujo, satai bus leidžiami į poliarines ir saulės sinhronines orbitas.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *